Andrzej Kulka » Przewodniki - Przez Świat III » Od Abu Simbel do Synaju
Od Abu Simbel do Synaju

Grzegorz Bywalec


* Przypisy 1 - 6

(Informacje z sierpnia 1997 roku)

"TARGUJ SIĘ I NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ"!!! - ważne

1. Najtaniej i najwygodniej można dolecieć do Egiptu węgierskimi liniami "MALEW". Bilet grupowy (minimum 6 osób) z Budapesztu do Kairu w obie strony kosztuje około 220 dolarów. Dojazd z Polski do Budapesztu nie powinien przekraczać 10-15 dolarów. Ja jechałem przez Turcję, co wychodzi znacznie drożej.

2. Kurs funta egipskiego jest bardzo podobny do kursu złotego, co bardzo ułatwia przeliczanie, i wynosi około 3,3-3,4 funta za dolara. Wymiany można dokonać w jednym z wielu banków bądź prywatnych punktów wymiany. Posiadacze kart kredytowych mogą być spokojni - bankomatów jest bardzo wiele i są sprawne.

3. W Kairze polecam "Hotel Sułtan". Adres: 4 Suk El-Tewfik St, Kair tel. 772258. Pokoje 5-osobowe, wspólna łazienka (bardzo czysta), kuchnia (możliwość gotowania, lodówka). Bardzo miła atmosfera, międzynarodowe towarzystwo, możliwość zdobycia wszelkich możliwych informacji na dalszą podróż. Ceny: 9 funtów za łóżko i 7 funtów za podłogę (tylko wtedy, jeżeli wszystkie łóżka są zajęte).

4. W bardzo prosty sposób można zarobić 30 funtów. W Egipcie jest bardzo wiele sklepów bezcłowych, w których zakupy mogą robić tylko cudzoziemcy. Możesz iść i kupić dla jakiegoś Egipcjanina kilka butelek alkoholu i trochę papierosów, za co on powinien ci zapłacić około 30 funtów. Zakupów można dokonać tylko raz, ponieważ dostaje się stempel do paszportu. Chętnych do takiej transakcji nie brakuje i z pewnością wiele razy usłyszysz "duty free shop". Przed hotelem Sułtan w Kairze cały czas siedzi mężczyzna, który zabiera turystów do sklepu bezcłowego.

5. Jeżeli brakuje ci nadal pieniędzy, możesz statystować w egipskim filmie (najczęściej jako angielski żołnierz). Za dzień statystowania otrzymasz 40 funtów, wodę i jedzenie. Szczegółów dowiesz się w hotelu Sułtan.

6. Jeżeli wybierasz się do Gizy, broń Boże nie bierz taksówki (drogo). Sprzed Muzeum Egipskiego możesz tam dojechać autobusem (0,25 funta) lub mikrobusem (0,5 funta). W Gize, jeśli nie czujesz strasznej potrzeby przejażdżki na wielbłądzie, to lepiej nie jedź. Jest to bardzo nieprzyjemne, trzeba się wykłócać o cenę, a często jakość usługi jest inna niż wcześniej ustalona z właścicielem. Jeżeli już musisz, to nie płać za godzinę więcej niż 10 funtów. Właściciel będzie próbował namówić cię na wycieczkę i wmówi Ci (a ty mu uwierzysz), że wszędzie trzeba kupować oddzielne bilety i tylko wycieczka z nim pozwoli Ci ograniczyć koszty do minimum. W rzeczywistości bilet na teren piramid kosztuje 10 funtów (z legitymacją ISIC), wejście do środka piramidy 10 (ISIC), i do muzeum łodzi Cheopsa 10.

* Przypisy 7 - 13

7. Do Sakkary pojedź podobnym sposobem. Najpierw sprzed Muzeum Egipskiego do tzw. "Pyramid Roads" (0.5 - mikrobus, 025 - autobus), a stamtąd przesiądź się na inny autobus bądź mikrobus, za tę samą cenę. W Sakkarze kupuje się tylko jeden bilet wstępu - 10 funtów.

8. W Egipcie wszędzie możesz wyrobić sobie legitymację "ISIC", nie będąc nawet studentem. Kosztuje 40 funtów (a pewnie można się targować). Legitymacja "ISIC" uprawnia do zniżek we wszystkich "obiektach do zwiedzania" oraz w pociągach.

9. Jeżeli chcesz kupić "sziszę" (fajkę wodną), udaj się na Chan el Chalili - największy i najstarszy bazar kairski. Tu masz największy wybór. Po targowaniu powinieneś kupić dużą "sziszę" za około 35-40 funtów. Do tego polecam kupić tytoń jabłkowy. Tu możesz kupić także egipską galabiję za cenę od 10 funtów - zależy od wykonania.

10. Uważaj przy fotografowaniu. Zawsze najpierw pytaj o pozwolenie na zrobienie zdjęcia i oczekuj pozytywnej odpowiedzi za drobną opłatą. Ale najlepiej weź teleobiektyw.

11. Jeżeli podróżujesz wzdłuż Nilu, zdecydowanie polecam pociąg. Egipskie pociągi mają trzy klasy. Pierwszej i drugiej klasy są bardzo komfortowe (klimatyzacja, siedzenia lotnicze, w miarę, a nawet bardzo czysto). Na te pociągi możesz kupić bilet w kasie. Ceny biletów na pociągi nocne są wyższe niż na dzienne. Zawsze kupuj bilet kilka dni wcześniej z powodu braku miejsc. Jeżeli nie uda się kupić biletu, a bardzo zależy ci na wyjeździe danego dnia, bez problemu możesz wsiąść bez biletu i jechać na podłodze. Konduktor sprzeda ci bilet i nie będziesz miał żadnych problemów. Jeżeli nie masz pieniędzy i potrzebujesz ostrych wrażeń - pozostaje ci trzecia klasa. Bilety są cztero-pięciokrotnie tańsze, a o warunkach w ogóle nie można mówić. Brak drzwi i okien, brak miejsca na nogi i bagaże, smród, bród, masa cały czas gadających ludzi, okropny upał itp… Jako Europejczyk biletu na ten rodzaj pociągu nie kupisz w kasie, lecz musisz to zrobić w pociągu. Przykładowe ceny relacji Kair-Asuan (około 12-13 godzin jazdy) ze zniżką "ISIC": 1 klasa - 70 funtów, 2 klasa - 50 funtów, 3 klasa - 12 funtów (płatne w pociągu). Oprócz tego można się poruszać mikrobusami (wielokrotnie gorsze od pociągów 1 i 2 klasy i wielokrotnie lepsze od 3 klasy) za cenę zbliżoną do pociągów 2 klasy.

12. W Asuanie polecam New Abou Simble Hotel. Adres: Aswan-Abtal Eltahrer St, Behind Aswan Club, Tel: 097/306096. Po targowaniu za 10 funtów na osobę dostałem bardzo czysty, dwuosobowy, klimatyzowany pokój z łazienką i ubikacją, oraz balkonem, z którego jest przepiękny widok na Nil.

13. W każdej większej miejscowości na stacji kolejowej czy autobusowej dopadnie cię tłum naganiaczy podstawiających pod nos wizytówki z informacjami o hotelach. Nie korzystaj z ich usług, ponieważ informacje zawarte na wizytówkach (np. o posiadaniu przez hotel klimatyzacji czy o cenie) są często nieprawdziwe. Jeżeli nie znasz adresu żadnego hotelu, pytaj zagranicznych turystów, których tutaj jest bardzo wielu (nigdy tubylców).

* Przypisy 14 - 18

14. Zanim cokolwiek kupisz (jedzenie, picie, pamiątki), w miarę możliwości zorientuj się, ile za podobne artykuły płacą tubylcy i płać tyle samo.

15. Z Asuanu warto zrobić wycieczkę do słynnych skalnych świątyń w Abu Simbel - cena biletu wstępu - 20 funtów. Wycieczka trwająca od czwartej rano do około piętnastej po południu kosztuje 25 funtów, a można się zapisać na nią w większości hoteli w Asuanie (w tym w "New Abou Simble Hotel"). Mikrobus rano podjeżdża pod hotel, a po południu odwozi. W drodze powrotnej warto poprosić kierowcę, by na chwilę pojechał na słynną Wielką Tamę Asuańską (wstęp 5 funtów), ponieważ jest to po drodze i pozwala zaoszczędzić kilka funtów. Oddzielna przejażdżka "do tamy" wymaga wynajęcia taksówki za około 20 funtów.

16. W Luksorze dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie roweru na jeden dzień (około 5 funtów). Na drugą stronę Nilu (Teby, Dolina Królów) najlepiej przeprawić się promem dla Egipcjan (1 funt), odpływającym sprzed świątyni w Luksorze. Do świątyni w Karnaku jest niedaleko i dwudziestominutowy spacer brzegiem Nilu jest najlepszym rozwiązaniem. W Luksorze trudno mi polecić jakiś hotel. Ja spałem w hotelu "Wenus", płacąc 10 funtów za pokój z klimatyzacją i prysznicem (bez ubikacji, brudno). Po zachodniej stronie Nilu jest jedna kasa dla wszystkich znajdujących się tam zabytków (większość biletów kosztuje 10 funtów z legitymacją ISIC).

17. Na zakończenie pobytu w Egipcie wielu turystów udaje się do Dahab - bardzo przyjemnej miejscowości położonej na wschodnim końcu półwyspu Synaj nad Zatoką Akaba. Warto tam pojechać na kilka dni, żeby odpocząć, popływać itp. W Dahab panuje bardzo przyjemna, bezpieczna atmosfera. Wielu zagranicznych turystów, wreszcie normalna muzyka, przyjemne tanie knajpki i to, co chyba najważniejsze - wspaniała rafa koralowa. 5 funtów na dzień kosztuje wypożyczenie maski, rurki i płetw do nurkowania. Klimatyzowany, nocny autobus z Kairu do Dahab kosztuje 75 funtów (najdrożej), a dzienny mikrobus około 30 funtów (najtaniej). O nocleg nie należy się martwić. Znajduje się tam wiele tzw. "campów", w których za 5 funtów otrzymuje się nocleg w małych domkach. Ja spałem i dlatego też polecam Auski camp (tel. 002/062/640474).

18. Nocna taksówka z Dahab do Św. Katarzyny kosztuje po targowaniu około 15 funtów i można ją zamówić na "campie".

Jeżeli ktoś znajdzie się w Egipcie tak jak ja, tzn. bez zaplanowanego powrotu i zapragnie wrócić do Europy samolotem, najlepszy, tzn. najtańszy (i oczywiście najwygodniejszy), jest o dziwo LOT. Bilet do Warszawy dla studenta do 26 roku życia kosztuje 257 dolarów. Dużo czasu spędziłem na szukaniu taniego połączenia "do Europy", wychodząc z założenia, że w Europie to prawie jak w domu i okazało się, że od LOT-u tańszy jest tylko bilet na... Cypr. Nie ma jak w domu!!!

Źródło: TravelBit

TravelBit Tekst pochodzi z książki
wydanej przez Agencję Travelland
prowadzonej przez
Centrum Globtroterów TravelBit

 warto kliknąć

<< wstecz 1 2 3 4
Przewodniki - Przez Świat III
WARTO ZOBACZYĆ

Włochy: Wenecja dożów
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl