Andrzej Kulka » Encyklopedie » Encyklopedia Biologiczna
Encyklopedia Biologiczna



Encyklopedia Biologiczna krakowskiego wydawnictwa jest największą i najbardziej aktualną tego typu publikacją na świecie. Składa się z 13 tomów ( w tym suplement) zawierających około 35 tysięcy haseł, które obejmują prawie wszystkie dziedziny biologii, zarówno teoretyczno-opisowe, jak np.: botanika, zoologia, systematyka, morfologia, anatomia, antropologia, ekologia, ewolucjonizm, paleontologia, fito- i zoogeografia, biofizyka, biochemia, mikrobiologia, wirusologia, jak i eksperymentalne, np. fizjologia, genetyka czy biologia molekularna.


Zakres tematyki

Zobacz  powiększenie!
Encyklopedia Biologiczna uwzględnia wszystkie dziedziny biologii praktycznej lub z pogranicza biologii i innych nauk, jak np.: ochrona środowiska naturalnego, rolnictwo, leśnictwo, hydrobiologia, biologia morza, parazytologia, aż po najnowszą dziedzinę - biotechnologię. Szeroko omawia zagadnienia z pogranicza biologii i medycyny, związane z funkcjonowaniem organizmu człowieka, a zwłaszcza zagadnienia dotyczące fizjologii i mechanizmów powstawania chorób genetycznych.

Zobacz  powiększenie!
Zawiera informacje o wszystkich poznanych organizmach żywych, od najprostszych, takich jak bakteria, ameba, pantofelek, rośliny, przez bardziej skomplikowane, np. bezkręgowce, strunowce, kręgowce, aż do człowieka. Wyjaśnia ich budowę i fizjologię, informuje o współzależnościach pomiędzy nimi i środowiskiem zewnętrznym, zachodzących w trakcie ewolucji i obecnie.

Omówiono także takie dziedziny, jak inżynieria genetyczna, klonowanie organizmów żywych, w tym człowieka, poprawianie i tworzenie nowych gatunków, a ponadto biologiczne podłoża chorób i zapobieganie im metodami terapii genowej oraz stosowanie biofarmaceutyków.

Zobacz  powiększenie!
Zamierzeniem twórców Encyklopedii Biologicznej jest podanie, zgodnie z kanonem obowiązującym przy opracowywaniu encyklopedii przedmiotowych, nie tylko aktualnego stanu wiedzy z zakresu biologii, ale także tego, co powinniśmy wiedzieć o jej wspomnianych możliwościach. Żyjemy w czasach, w których za sprawą osiągnięć biologii, szczególnie jej najmłodszej dziedziny:
inżynierii genetycznej, nasz świat znajduje się na progu nowej epoki. Operowanie genami, najbardziej podstawowymi, wzorcowymi jednostkami życia, stało się faktem. Mieszając i dopasowując niepokrewne geny, uzyskujemy nowe odmiany transgenicznych mikroorganizmów, roślin i zwierząt o nowych, bardziej pożądanych cechach użytkowych. Za jedno czy dwa pokolenia uzyskamy być może wiedzę teoretyczną i praktyczną pozwalającą na dowolne przeobrażanie żywych istot, a może nawet pozwalającą na tworzenie gatunków dzisiaj zupełnie nieznanych. Człowiek, wytwór ewolucji, staje się człowiekiem stwórcą. Trwają prace nad odczytaniem całego zapisu kodu genetycznego człowieka, a kiedy się zakończą, będzie można każdemu zarodkowi ludzkiemu wystawić "paszport molekularny", rodzaj horoskopu przewidującego jego możliwości biologiczne. Za sprawą inżynierii prokreacyjnej dzieci z probówki coraz liczniej zaludniają świat. Klonowanie - tworzenie potomstwa na podstawie jednokomórkowej informacji genetycznej - już znajduje zastosowanie w świecie roślin i zwierząt, i to nawet u ssaków, do których należy przecież człowiek. Dzięki metodom genetycznym szybciej i oszczędniej produkujemy niektóre leki i nieszkodliwe dla środowiska pestycydy. Terapia genowa jest na początku ścieżki prowadzącej do leczenia chorób dziedzicznych za pomocą wprowadzania zdrowych genów do komórek wadliwych lub usuwania genów zakłócających ich funkcję. Rewolucja genetyczna wywiera także coraz większy wpływ na przemysł. Już produkowane są mikroorganizmy przetrawiające nieczystości oraz usprawniające wydobywanie rud rozpuszczonych w roztworach. Konstruowanie biochipów metodami biochemicznymi zapowiada nową generację komputerów.

Zobacz  powiększenie!
Wszystkie te możliwości mogą nas oczarować lub przerazić, zależnie od tego, czy skupimy się na korzyściach czy zagrożeniach, jakie z sobą niosą. Wraz z powodującymi zawrót głowy możliwościami rodzą się poważne problemy bioetyczne. Jak zagwarantować, aby nowe możliwości służyły jedynie dobru człowieka? I wreszcie pytanie może najważniejsze: czy mamy prawo zmieniać wzorce przekazywane nam przez Naturę z pokolenia na pokolenie?

Zobacz  powiększenie!
Hasła są uzupełnione rysunkami, fotografiami, wykresami lub wzorami chemicznymi. Starano się tak dobierać ilustracje, aby wzbogacały treść swoich macierzystych haseł. Wiele fotografii ilustruje świat widziany przez mikroskopy czy urządzenia stosowane w analizach procesów biologicznych.

W tomie XIII encyklopedii zamieszczono, oprócz suplementu, słownik taksonomiczny łacińsko-polski i polsko-łaciński, który jest całkowitą nowością na polskim rynku wydawniczym

Zobacz  powiększenie!
Encyklopedia Biologiczna przeznaczona jest dla szerokiego kręgu użytkowników, począwszy od pracowników naukowych i studentów nauk ścisłych (m.in. medycyny, farmacji) oraz humanistycznych (m.in. prawa, socjologii), nauczycieli i uczniów szkół średnich, a skończywszy na wszystkich tych, którzy z racji zainteresowań i pasji zechcą uzupełnić swą wiedzę z zakresu szeroko rozumianego przyrodoznawstwa.

Zobacz  powiększenie!
Twórcą koncepcji Encyklopedii Biologicznej jest prof. Czesław Jura z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a autorami - ponad 70 uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk i Akademii Rolniczej w Krakowie, m.in. prof. prof. Szczepan Biliński, Halina Bucka, Anna Czapik, Zbigniew Głowaciński, Wincenty Harmata, Krzysztof Kaczanowski, Barbara Kawecka, Jerzy J. Klag, Andrzej Klein, Halina Krzanowska, Anna Z. Krzysztofowicz, Jan Jakub Kućmierz, Jan A. Litwin, Janusz Marcinkiewicz, Elżbieta Morycowa, Teresa Mrozińska- Broda, Maria Olech, Barbara Płytycz, Lesław Przywara, Stanisława Stokłosowa, Kazimierz Strzałka, Józef F. Surowiak, Zbigniew Szyndlar, Krystyna Wasylikowa, January Weiner, Stanisław Więckowski, Janusz R. Wojtusiak, Izabella Zgórniak-Nowosielska, Zdzisław Żak.

Konsultantem językowym dzieła był prof. dr hab. Walery Pisarek, honorowy przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Wydawca:

Agencja Publicystyczno-Wydawnicza "Opres"
Objętość każdego tomu o formacie B-5 wynosi 384 -476 str.,
cena 41-45 zł.

Nakład na wyczerpaniu! Brak pojedynczych tomów.

Źródło: informacja własna
1
Encyklopedie
WARTO ZOBACZYĆ

Zimbabwe: Tak się żyje w Afryce...
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl