Andrzej Kulka » Candela » Wykonawcy Występujący Na Festynie
Wykonawcy Występujący Na Festynie



Inaugurującym Ii Festiwal Kultury Iberoamerykańskiej

15 czerwca 2003,
Plac Teatralny,
Warszawa


1. Calle Sol
2. Banda Virtual
3. Funny Fingers
4. Beatriz Blanco
5. Machina del Tango
6. Danza del Fuego
7. Tiento Flamenco
8. Aire de los Andes
9. Los Amigos
10. Irma Vargas
11. Pedro Guevara

2. Banda Virtual

Repertuar muzyczny zespołu bazuje na tradycyjnych rytmach muzyki karaibskiej i latynoamerykańskiej ubarwionej brzmieniem współczesnych trendów muzycznych. Banda Virtual wykonuje utwory muzyki latynoskiej (Kuba, Portoryko, Kolumbia, Dominikana) w rytmie salsy, cumbii i merengue. Formacja jest znana w Warszawie od dwóch lat, a swoją popularność zawdzięcza między innymi stałym występom w znanym klubie muzycznym “Dekada”. Bogaty program oraz osobowość muzyczna wykonawców przyciąga liczną publiczność, która w każdą środę odwiedza “Dekadę”, bawiąc się w rytmie utworów: La Colegiala, El Tiburon, Lupita, Cali Pachangeuero, Margarita. Zespół tworzą muzycy z Ameryki Łacińskiej i Polski: Eliceo Sano Candoval (wokal), Kamil Kucharczyk (piano), Jan Zając (bas), Jorge Avila Durán (wokal), Wojtek Kidon (congas), Tomek Sołowiej (perkusja), Renell Valdés (wokal), Marcin Świderski (sax), Poldek Sułkowski-Kornaus (puzon), Tomasz Kochoński (trąbka), Piotr Łociubowski (trąbka), Maciej Sobolski (güiro i wokal), Marcin Adamski (wokal i taniec), Henry Diaz Rincón (wokal).

3. Funny Fingers

Muzyka, którą tworzy "Funny Fingers", jest wynikiem zainteresowań flamenco, jazzem, muzyką kubańską czy arabską. Pełne wirtuozerii utwory przywodzą na myśl słynne trio gitarowe - Paco de Lucia, Al Di Meola, John Mc Laughlin, nie brak w niej również muzycznych fascynacji filmami takimi jak: "Desperado", "Pulp Fiction" czy "Buena Vista Social Club". Repertuar grupy stanowi ponad 30 utworów, które są w większości kompozycjami Michała Izydorczyka. Zespół już od początku działalności bardzo dużo koncertuje. Grupa dostała wyróżnienie na I Krajowym Konkursie Promocji i Targów Impresaryjnych ARTES 2000, brała udział w ubiegłorocznej trasie promocyjnej SEAT-a, współpracuje z Filharmonią Łódzką, jak również z cygańskim zespołem "Romen", z którym brała udział w festiwalu Romów Ciechocinek 2000, jako laureat nagrody Grand Prix. W chwili obecnej zespół przygotowuje się do nagrania swej pierwszej płyty i teledysku. W skład zespołu wchodzą: Michał Izydorczyk (gitara) Ireneusz Walczak (gitara akustyczna) oraz Irek Adamiak i Robert „Mucha” Nowiński (instrumenty perkusyjne).

4. Beatriz Blanco, Leszek Potasiński I Marek Walawender

Beatriz Blanco to znakomita artystka pochodząca z Wenezueli, która mieszka w naszym kraju już od wielu lat. Jej repertuar obejmuje popularną muzykę latynoską, poczynając od pieśni brazylijskich jak samba i bossanowa, poprzez ludową muzykę Argentyny i innych krajów kontynentu, aż po tak znane na całym świecie tanga argentyńskie. Na Festynie Kultury Iberoamerykańskiej zaprezentuje polskiej publiczności ulubione melodie i rytmy swojej ojczyzny - Wnezueli. Towarzyszyć jej będą Leszek Potasiński i Marek Walawender, dwaj znakomici gitarzyści, eksperci w dziedzinie muzyki Ameryki Południowej, bardzo dobrze znani polskiemu odbiorcy. Są oni autorami aranżacji do wielu z wykonywanych przez siebie utworów.

5. Machina Del Tango

Zespół Machina del Tango powstał w 2001 roku. Na swoim koncie ma wydanie płyty CD z aktorem Marcinem Przybylskim - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej -Wrocław 2001. Płyta nosi tytuł "Bellatrix". W skład zespołu wchodzą:

Urszula Borkowska
– fortepian – absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, wykładowca improwizacji fortepianowej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Klaudiusz Baran
– akordeon – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i Paryżu, laureat międzynarodowych konkursów (Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja), pedagog Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Malwina Banaś
- wiolonczela – laureatka wielu prestiżowych konkursów, m.in. I nagrody w Castelfidaro we Włoszech, koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Mulhouse we Francji, Wiedeń-Austria).

Małgorzata Szarlik
– skrzypce – absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, członkini zespołu DesOrient (zespół współpracuje z kompozytorem muzyki filmowej – Michałem Lorencem).

Michał Woźniak
– kontrabas - absolwent Akademii Muzycznej, członek zespołu DesOrient, na stałe pracuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

6. Danza Del Fuego

Uznany w Polsce zespół flamenco, który porywa niezwykłą muzyką i żywiołowym tańcem. Skład zespołu to: tancerki między innymi Anna Mendak, dwóch śpewających gitarzystów – Sławomir Dolata i Michał Czachowski, flecista – Leszek Wiśniowski i instrumenty perkusyjne – Ireneusz Wyrobek. Muzyka, którą tworzy zespół jest ich własną wizją flamenco, sami komponują i aranżują swoje utwory. Skłaniają się ku tradycyjnym formom nie rezygnując jednocześnie z nowoczesnych elementów będących wyznacznikiem naszych czasów. Cechą charakterystyczną muzyki flamenco jest wyrazisty rytm i harmonia, które współgrają ze sobą tworząc niezwykle porywającą całość. I taka właśnie jest muzyka grupy Danza del fuego.

7. Tiento Flamenco

Zespół Tiento Flamenco istnieje od 1994 roku. Kierownikiem artystycznym grupy jest Marek Krajewski. Artyści Tiento Flamenco prezentują typowe formy i tradycyjne wykonanie muzyki flamenco – taniec i śpiew z towarzyszeniem gitary i palmas (rytmiczne klaśnięcia dłoni). W skład zespołu wchodzą: Marek Krajewski – gitara i śpiew, Joanna Strużewska – taniec i Maciej Zakrzeski – gitara; z grupą współpracują: tancerki flamenco Anna Redlin i Małgorzata Matuszewska oraz Andrzej Lewocki – gitara i Jakub Polanowski – śpiew.

8. Los Amigos

El Mariachi „Los Amigos” powstali aby propagować i podtrzymywać tradycje muzyki meksykańskiej, choć nie tylko, ponieważ w ich repertuarze znajdują się rytmy z wielu różnych szerokości latynoamerykańskich jak np. merengue (rodem z Dominikany) cumbia (z Kolumbii), son, bolero, mambo (z Kuby) – wykonane w mocno stylizowanej interpretacji Los Amigos – jak również typowe rytmy z Meksyku: son z regionu Jalisco, huapango, corrido ranchero, corrido revolucionario, pieśń ranchera, oraz silnie zakorzenione w Meksyku: bolero, paso doble, itp. El mariachi to najbardziej żywe odbicie duszy Meksykan, w którym odzwierciedlają się najgłębsze z ich uczuć. Właśnie ten rodzaj muzyki jest najbardziej charakterystyczny dla Meksyku. Podstawowy skład zespołu Los Amigos tworzą: Carlos Martinez Anaya (skrzypce, śpiew), Jesus Estrada Guzman (guitarron, vihuela, gitara, wiolonczela, śpiew, tololoche) i Gabriel Hernandez Rizo (vihuela, gitara, flet poprzeczny, śpiew)

9. Aire De Los Andes

Zespół powstał w Krzyżowej na konkursie gitarowym w lipcu 2002 r. I tam odbył się pierwszy mini recital. Założycielem zespołu jest Peruwiańczyk Jorge Castañeda, gitarzysta charanguista i wokalista zespołu. Postanowił połączyć swe doświadczenia muzyczne ze świata folkloru latynoamerykańskiego z doświadczeniami gitarzysty klasycznego i flamenco, Jakubem Niedoborkiem. Podstawowy skład instrumentalny zespołu to charango i gitara, oraz takie instrumenty perkusyjne z Ameryki Łacińskiej jak bombo y cajón (Peru).

Trzonem repertuaru zespołu jest tradycyjna muzyka z Andów peruwiańskich i boliwijskich, muzyka kreolska z wybrzeża Peru oraz formy starsze lub bardziej nowoczesne folkloru latynoamerykańskiego, takich krajów jak Peru, Boliwia, Chile, Argentyna, i wielu innych. Inspiracją jest także muzyka hiszpańska od tematów z XVI wieku aż po flamenco.

10. Irma Vargas

Irma Vargas to wybitna meksykańska śpiewaczka, mieszkająca w Polsce już od 18 lat. Jej repertuar obejmuje zarówno utwory z całej Ameryki Łacińskiej jak i innych regionów świata. Mająca duże doświadczenie artystka śpiewa nie tylko po hiszpańsku ale również po angielsku i po polsku. Jednak najbliższe jej sercu są ludowe pieśni Meksyku – muzyka ranchera i romantyczne ballady, które w jej wykonaniu nabierają szczególnego wyrazu. W swoich artystycznych poszukiwaniach Irma Vargas nie ogranicza się tylko do śpiewu, lecz szuka inspiracji również w grze na pianinie i gitarze, oraz w tańcu.

Źródło: informacja własna
1 2 dalej >>
Candela
WARTO ZOBACZYĆ

Argentyna: Misje jezuickie
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl