Andrzej Kulka » Przewodniki - Przez ¦wiat I » Rumunia inaczej
Rumunia inaczej

Tomasz Noga


Jezioro Saraturia

Oko³o 1 km za Murighiol znajduje siê ¶cis³y rezerwat na jeziorze Saraturii, gdzie znad jego brzegu przez lornetkê mo¿na obserwowaæ miejsca lêgowe ptaków. Z Murighiol autobusem, na którego pasa¿erach nie robi wra¿enia jego katastrofalny stan, z przesiadk±, docieramy do miejscowo¶ci Jurilovka nad lagun± Razim. Jedyny camping to Gura Portitei, po³o¿ony na w±skim skrawku l±du o szeroko¶ci 150 m, ograniczonym od jednej strony przez Morze Czarne, a od drugiej lagun±, przez któr± dop³ywamy tam po niemal godzinnym rejsie du¿± motorow± ³odzi± ryback±.

Na miejscu camping okazuje siê wiosk± nieczynnych domków, zbudowanych na palach wystaj±cych z wody i otoczonych szuwarami, w kiepskim stanie i nie do zamieszkania. Funkcjonuje tutaj tylko pole biwakowe na pla¿y i sklepik prowadzony przez jednego z rybaków, sprzedaj±cego jedynie s³odycze, napoje i pe³ny asortyment u¿ywek. Zaopatrzeni we w³asny prowiant spêdzamy beztrosko trzy dni, k±pi±c siê w morzu i korzystaj±c czasem z jedynego cienia przy przystani, gasz±c pragnienie zimnym piwem. W po³udniowej czê¶ci laguny, nad jeziorem Sinoe w miejscowo¶ci Histria, znajduje siê staro¿ytne miasto z ruinami ¶wi±tyñ, term i budynków mieszkalnych.

Kurorty Rumunii

Z Jurilovki jedziemy do Constanty, a potem do Eforie Nord, gdzie kursuj± prywatne autobusy, najczê¶ciej Mercedesy, je¿d¿±ce wzd³u¿ wybrze¿a do nadmorskich miejscowo¶ci. Po do¶wiadczeniach jazdy komunikacj± pañstwow±, podró¿ autobusem, w którym obs³uga czy¶ci luki baga¿owe zanim w³o¿y tam nasze plecaki, staje siê nie lada luksusem. Na campingu, gdzie jeszcze teraz obowi±zuj± inne ceny dla obywateli Rumunii i Mo³dawii, a inne (trzykrotnie wy¿sze) dla pozosta³ych, jest tak t³oczno, ¿e z trudem znajdujemy miejsce. Podobnie sytuacja wygl±da nastêpnego dnia na pla¿y.
Przenosimy siê do Costinesti, nadmorskiego miejsca wypoczynku m³odzie¿y w czasach socjalizmu. Mimo politycznych przemian miejscowo¶æ ta, z namiotami porozbijanymi w przydomowych ogródkach, nadal stanowi mekkê m³odych, szalej±cych na czêsto odbywaj±cych siê tu koncertach i w kilku dyskotekach na wolnym powietrzu.

Rezygnujemy z planów pobytu w renomowanych kurortach takich jak Saturn, Neptun, czy Jupiter. Zostajemy i próbujemy wtopiæ siê w otoczenie, gdy¿ jeste¶my chyba jedynymi cudzoziemcami.

Klasztory ko³o Suceavy

Po krótkim pobycie, wypoczêci i opaleni, ruszamy na pó³noc do Suceavy, aby zobaczyæ ¶redniowieczne klasztory obronne, bogato zdobione freskami tak wewn±trz, jak i na zewnêtrznych elewacjach. Te tzw. Malowane Klasztory znajduj± siê w po³o¿onych w odleg³o¶ci kilkudziesiêciu kilometrów od Suceavy miejscowo¶ciach Humor, Moldovita, Voronet i Sucevita.

Je¶li nie uda siê do³±czyæ do grup zorganizowanych w Suceavie, pozostaje dojazd autobusem do skrzy¿owañ z drogami do klasztorów w okolicach Gura Homorului i próby dostania siê do klasztorów autostopem (zwyczajowo p³atny), gdy¿ czêstotliwo¶æ jazdy autobusów na drogach drugorzêdnych w tym rejonie ogranicza siê do jednego lub dwu kursów dziennie.

Piêkno i kolorystyka zewnêtrznych fresków klasztoru Moldovita jawi siê po wej¶ciu na dziedziniec, otoczony wysokim na piêæ metrów murem z trzema wie¿ami obronnymi. W klasztornej cerkwi drugi dzieñ trwaj± mod³y za duszê zmar³ej zakonnicy, której cia³o wystawione bêdzie jeszcze jeden dzieñ. Z Moldovity jedziemy do Voronet, gdzie w 1848 roku hospodar Stefan Wielki zbudowa³ klasztor uznany za "architektoniczn± per³ê" Rumunii. Oryginalne freski zachowa³y siê na ¶cianie po³udniowej, gdzie kompozycja "Drzewo Ieseu" zawiera ponad 100 postaci, i zachodniej przedstawiaj±cej "S±d Ostateczny". Wracaj±c pieszo do Gura Humorului (3 km), zachwycaj±c siê stylowymi chatami, wyczuwamy w tej bukowiñskiej wsi klimat naszego Podhala i zdajemy sobie sprawê, ¿e min±³ ju¿ niemal miesi±c... Czas wracaæ.

¬ród³o: TravelBit

TravelBit Tekst pochodzi z ksi±¿ki
wydanej przez Agencjê Travelland
prowadzonej przez
Centrum Globtroterów TravelBit

 warto klikn±æ

<< wstecz 1 2
Przewodniki - Przez ¦wiat I
WARTO ZOBACZYÆ

Madryt: stolica Hiszpanii i Kastylii
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ¦wiatPodró¿y.pl