Karpaty
Karpaty, otaczające Wyżynę Transylwańską, dzielą się na Wschodnie, Zachodnie i Południowe, z których te ostatnie z masywami gór Fagaras, Paring i Retezat mają wygląd najsurowszy.
Jadąc w kierunku Petrosani i gór Retezat koleją, znacznie tańszą od połączeń autobusowych, zmuszeni do przesiadki w Simerii, decydujemy się na wypad do Hunedoary. Okazały XIV-wieczny zamek o charakterze gotyckim z elementami renesansu i baroku na tle nieba, zasnutego pomarańczowym dymem z kominów pobliskiego kombinatu hutniczego, pozostawia mieszane uczucia.
Park Narodowy Retezat
Z Petrosani dojeżdżamy do Cimpu lui Neag, skąd po ośmiu godzinach dobrego marszu można dotrzeć do schroniska Chata Buta (1580 m npm), a po kolejnych pięciu do największego górskiego jeziora Bucura, położonego na wysokości 2041 m npm i znajdującego się nad jego brzegiem pola biwakowego. Można też z Lupeni, oddalonego o kilka kilometrów na zachód od Cimpu lui Neag, wynająć terenowego "Aro", który dowiezie do schroniska zwanego po rumuńsku cabaną.
Większość turystów posiada namioty, co jest bardzo wygodne, gdyż sieć schronisk jest dość rzadka, w przeciwieństwie do pól biwakowych. Nam udaje się skorzystać z uprzejmości ratowników górskich, dowożonych raz w tygodniu ciężarówką okrężną drogą na Polanę Pelegii, od której dzieli nas tylko 2 godziny marszu do jeziora. Na terenie gór Retezat utworzono jedyny w Rumunii górski park narodowy, obejmujący najwyższe szczyty masywu i 82 polodowcowe jeziora. Występują tutaj jelenie, niedźwiedzie, rysie i całe stada kozic przebywających często w sąsiedztwie wypasanych przez miejscowych górali na wysokogórskich halach stad koni.
Flora i fauna
Z okazów roślinnych czasem można zobaczyć obuwnika, częściej szarotkę, natomiast fioletowe dzwonki alpejskie i inne kwiaty barwy intensywnie różowej w pobliżu naszych namiotów dodają uroku temu miejscu. Decydując się na biwakowanie nad jeziorem należy zaopatrzyć się w żywność, gdyż jedyną ostoją cywilizacji jest tam budka Salwamontu, rumuńskiego odpowiednika naszego GOPR-u. Rozbijanie namiotu tak w miejscach do tego przeznaczonych, jak i w pobliżu schronisk, jest bezpłatne, czasem są tylko stosowane dobrowolne datki na utrzymanie parku narodowego i utworzonego na jego terenie ścisłego rezerwatu Gura Zlata.
Wokół góry
Znad jeziora Bucura można wybrać się na szczyty Judele, Bucura i Retezat, których grań pokrywa się z granicą rezerwatu, a następnego dnia na Papuszę, i najwyższą Peleaga (2509 m npm). Najlepszym punktem wypadowym dla turystów nie posiadających namiotu jest schronisko Pietrele (1480 m npm), oddalone o 3,5 godz. marszu w kierunku północnym od jeziora. Do schroniska wiedzie szlak z Ohaba de Sub Piatra, do którego dojeżdża pociąg z miasta Hateg.
W delcie Dunaju
Z gór Retezat jedziemy do Galati, gdzie mamy do dyspozycji autobus lub czterokrotnie droższy statek kompanii "Nawrom", płynący po Dunaju do Tulczy i wgłąb jego delty. W Tulczy należy koniecznie zobaczyć muzeum "Delta Dunaju", w którego piwnicach zbudowano akwaria, a na wyższych dwóch kondygnacjach znajdują się wypchane okazy ptactwa i innych zwierząt na tle estetycznie wykonanej scenografii imitującej naturalne warunki, w których one żyją.
Wiele rejonów w Delcie, takich jak wydmy piaskowe w Caraorman, lasy w Letea, w których roślinność przypomina lasy równikowe, jest ścisłymi rezerwatami przyrody, a na poruszanie się pobliskimi kanałami wymagane jest zezwolenie załatwiane w Tulczy. Decydujemy się na solniska w Murighiol, rezerwat pelikanów na jeziorze Uzlina i zespół lagun Razim. Hotel-camping "Pelikan" w Murighiol położony jest nad słonym jeziorem, nad brzegiem którego jedni mogą smarować się mułem o leczniczych właściwościach, a inni łowić ryby, by wieczorem pogawędzić o tym z miejscowymi rybakami.
Wynajmujemy łódkę i z dwoma wiosłującymi na zmianę rybakami płyniemy na jezioro Uzlina, najpierw jednym z trzech głównych ramion Delty, a później kanałem. Oglądamy czaple nie przejmujące się naszym widokiem, rycyki, całe stada kormoranów i czasem płochliwe ibisy. Na jeziorze Uzlina kilkanaście pelikanów odpływa dostojnie, gdy nasza łódka zbliża się do wystającego z wody konaru, na którym siedzą. Powoli zamierzamy wracać i po krótkim wypadzie na przyległe jezioro płyniemy do Murighiol, mijając w drodze powrotnej byłe miejsce letniego wypoczynku Nicolae Ceausescu z willą i lądowiskiem dla śmigłowca w osadzie Uzlina.
Źródło: TravelBit