Andrzej Kulka » Galapagos » GAL 9; Floreana i rekiny m³oty
GAL 9; Floreana i rekiny m³oty



Wschodzi s³oñce
11 maja, ¶roda

Dzieñ, jak zreszt± ka¿dy, zapowiada siê ciekawie. Nastawi³em alarm budzika na nieludzka godzinê 5:00, o wiele za wcze¶nie jak przysta³o na czas wakacji, a jednak...
Motywacja do zerwania siê z koi by³a bardziej ni¿ wspania³a; za³oga na siostrzanym statku posiada sprzêt nurkowy i na dzisiaj, na 6:30, planuje dla wybranych pasa¿erów zej¶cie pod wodê, którego g³ówn± atrakcj± maj± byæ rekiny!


Zobacz  powiêkszenie!
Widok na Diabelsk± Koronê
Wraz z Leszkiem stajemy na równe nogi, pijemy kawê wychodzimy na pok³ad i... podziwiaj±c wschód s³oñca dostrzegamy, ¿e do wyspy Floreana mamy jeszcze ponad godzinê rozko³ysanej jazdy, a - co nas szczególnie zmrozi³o - przez lornetkê dostrzegamy jak przy cyplu Cormorant uwija siê ju¿ nurkowa panga (ewidentnie bez nas!). Nasza ³ód¼ by³a po prostu zbyt wolna i nie zd±¿y³a dotrzeæ do brzegów Floreany na umówione spotkanie. Pocieszamy siê widokiem ¶licznej wysepki Korona Diabla, stajemy na kotwicy przy zielonej pla¿y, s³uchamy planu na dzisiejszy dzieñ, i... dowiadujemy siê z ogromn± rado¶ci±, ¿e instruktor Jorge Espinoza z siostrzanej ³odzi przewidzia³ dla mnie i Leszka osobne nurkowanie o 11 w po³udnie, kiedy “grupka Myszki Miki” bêdzie uprawia³a bezpieczny snorkeling czyli p³ywanie z mask± i fajk± na p³yciznach Diabelskiej Korony.

Zobacz  powiêkszenie!
Zielone kryszta³y oliwinui i je¿owce
Na mokro wychodzimy na brzeg na zielonej pla¿y (s± tu faktycznie szmaragdowe kryszta³ki zielonego, wulkanicznego minera³u zwanego oliwinem) i pod±¿amy do p³ytkiego jeziorka z brachiczn± wod±, gdzie u podnó¿a majestatycznego wulkanu pl±saj± ró¿owe flamingi, czy jak to wol± polskie podrêczniki - czerwonaki. Jest to najwiêksza odmiana tego piêknego ptaka (122 cm wysoko¶ci, 152 cm rozpiêto¶ci skrzyde³³), reprezentowanego na ¶wiecie przez 4 gatunki. Galapagoska populacja liczy obecnie oko³o 400 - 500 sztuk ptaków, najwiêksze stado ¿yje na wyspie Isabela. Nawiasem mówi±c s± to jedyne p³ochliwe ptaki na Galapagos!

Spacerujemy ku pobliskiej pla¿y, piêknej jak z najlepszych folderów, gdzie jednak k±piel nie jest dozwolona z racji ogromnej ilo¶ci ogoñczy na dnie. Ostry kolec tych p³aszczek powoduje g³êbokie, trudno goj±ce siê rany, nie warto wiêc ryzykowaæ.

Zobacz  powiêkszenie!
Artystyczny wizerunek rekina m³ota
Wracamy na ³ód¼, przep³ywamy na siostrzan± jednostkê, gdzie po krótkim obja¶nieniu planu nurkowego p³yniemy pang± do cypla Cormorant od skalistej, wschodniej strony. Ubrani w 3 - mm neoprenowe skafandry, butla pe³na sprê¿onego powietrza (3400 psi) skaczemy w b³êkitn± toñ. Od razu schodzimy na 10 metrów g³êboko¶ci i bacznie rozgl±daj±c siê dooko³a obieramy kierunek pó³nocny, aby brzeg mieæ po lewej rêce. Dno w tym miejscu nie jest zbyt urozmaicone: przewa¿aj± wulkaniczne g³azy, z rzadkimi koloniami koralowców. Natomiast ichtiofauna jest rewelacyjna! Ilo¶æ ryb zdumiewa, zarówno pojedynczych okazów kolorowych przedstawicieli ¶wiata tropiku jak i wielkich ³awic ryb pelagicznych. Chwilami wp³ywamy w tak wielkie i gêste ³awice, ¿e oprócz barwnych ³usek przed maska nie widaæ niczego! Ryby siê nas w ogóle nie boja! W koñcu jeste¶my na terenie parku narodowego, o czym one doskonale wiedz±.

Zobacz  powiêkszenie!
Rekin m³ot z widokówki
Podp³ywa pierwszy rekin, odmiana zwana rekin Galapagos (Carcharinus galapegensis), potem drugi i trzeci, obserwuj± nas uwa¿nie z dystansu oko³o 5 metrów (analizuj± pewnie nasz± warto¶æ jako pokarm), i - na szczê¶cie - znikaj± tak szybko jak siê pojawi³y. Nie by³y du¿e, licz±c niewiele ponad jeden metr d³ugo¶ci. Podobne wzrostem by³y kolejne rekiny, tym razem tzw. bia³e rekiny rafowe (Triaenodon obesus, whitetip reef shark), które raz po raz budzili¶my z g³êbokiego snu w skalnych za³omach. ¬le im z oczu patrzy³o, oj ¼le! Jeden z nich podp³yn±³ do nas tak blisko, ¿e instruktor a¿ znieruchomia³ k³ad±c siê na dnie. Uczynili¶my to samo. Rekin zatoczy³ dwa kó³ka, do³±czy³o kilka nastêpnych, i kiedy sytuacja (a by³o to na oko³o 16 metrach g³êboko¶ci) sta³a siê nieciekawa... rekiny zniknê³y w sinej dali. Co za ulga.

Zobacz  powiêkszenie!
Bia³y rekin rafowy
Zeszli¶my jeszcze g³êbiej, morfologia dna sta³a siê monotonna, zawisnêli¶my w toni i... sta³o siê! P³yn±cy przede mn± po prawej instruktor wyda³ sygna³ d¼wiêkowy stukaj±c metalowymi pa³eczkami i wskaza³ w moj± stronê. Spojrza³em w ty³, w lewo i zdêbia³em. W odleg³o¶ci zaledwie 3 – 4 metrów p³ynê³o kilka ogromnych rekinów m³otów (Sphyrna lewini), o z³otej barwie, wspania³ych “m³otach” po obu stronach g³owy, majestatycznych ruchach i wielkiej jak kosa p³etwie ogonowej. Po raz pierwszy w ¿yciu widzia³em te piêkne ryby, cel nurkowych marzeñ, jak¿e rzadko realizowany. Ju¿ na pok³adzie ³odzi, kiedy p³acili¶my za nurkowanie (65 USD od osoby) dowiedzieli¶my siê, ¿e grupka poranna (do której nie zd±¿yli¶my siê za³apaæ) nie widzia³a ani jednego z tych piêknych potworów. Mieli¶my wielkie szczê¶cie, dar Niebios. By³o to moje nurkowanie numer 99, g³êboko¶æ maksymalna18 metrów, czas trwania – 34 minuty. Temperatura wody przy powierzchni wynosi³a a¿ 25 stopni C, widzialno¶æ siêga³a 12 metrów. Rekiny m³oty liczy³y wiêcej ni¿ 3 metry d³ugo¶ci!

Niestety, nie bior±c przed tym wyjazdem pod uwagê mo¿liwo¶ci nurkowania na Galapagos (to by³a klasyczna turystyczna grupa) nie mia³em aparatu do zdjêæ podwodnych, dlatego mogê zaprezentowaæ obok jedynie widokówki z rekinami.

¬ród³o: Exotica Travel

Exotica Travel Materia³y dostarczy³o
biuro Exotica Travel

 warto klikn±æ

1
Galapagos
WARTO ZOBACZYÆ

Peru: Lima i okolice
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ¦wiatPodró¿y.pl