Nowy Jork - Stolica Świata
| Anna Nieckula-Poliny
|
|
Bronx
Dzielnica, która zawsze będzie się kojarzyć z niebezpiecznym miejscem, gdzie panuje bezprawie, jest Bronx. Również niesłusznie, poza regionem na południu Bronxu, zwanym Hunts Point, dzielnica jest bezpieczna jak każda inna miejska dzielnica. To w większości za sprawą byłego burmistrza Nowego Jorku Gullianiego, dzięki któremu nastąpił spadek przestępczości.
Bronx ma najwięcej zieleni w Nowym Jorku, aż 23 procent powierzchni dzielnicy to właśnie parki. A Pelham Bay Park jest największym parkiem w mieście.
Północ Bronxu to Riverdale, skąd rozciąga się wspaniały widok na rzekę Hudson oraz wzgórza New Jersey. Są tutaj też najbardziej kosztowne rezydencje i domy jednorodzinne w Nowym Jorku. Zaś kibice sportowi mają zaledwie 10 minut drogi do Yankee Stadium, na którym występowali wszyscy legendarni gracze baseballu. Wybudowany w 1923 roku, został zmodernizowany w latach siedemdziesiątych. Stadion może pomieścić 54 000 ludzi. Na mecze drużyny Jankesów przychodzą całe rodziny.
Na Wave Hill również znajdują się wspaniałe rezydencje, mieszkali tutaj między innymi Mark Twain i Arturo Toscanini.
|
Innym regionem jest Belmont, który zamieszkują w większości Włosi. Obok Belmontu, w Bronx Park, znajduje się największy amerykański ogród zoologiczny położony w mieście. Zoo w Bronxie jest prawdziwie fascynującym miejscem. Żyje tutaj około 4000 dzikich zwierząt. W przeciwieństwie do innych ogrodów zoologicznych, zwierzęta nie są trzymane w klatkach, lecz pokazane są ich naturalnym środowisku. Zoo ma aż 106 hektarów, a można go podziwiać na wiele sposobów: pieszo, kolejką Safari Train lub powietrznym tramwajem zwanym Skyfari Ride. Można zobaczyć tutaj prawdziwą dżunglę, zwiedzić świat ptaków, gdzie codziennie o 2 po południu szaleje tropikalna burza. Zoo posiada niezwykle rzadkie okazy fauny, np. żurawie z białą szyją, czerwone pandy, lamparty śnieżne, tygrysy syberyjskie czy prawie wymarły gołąb różowy. Zoo w Bronxie jest miejscem obowiązkowym do zobaczenia w Nowym Jorku.
Atrakcją Bronxu jest również ogród botaniczny, jeden z najstarszych i największych ogrodów botanicznych w Ameryce, założony w 1891 roku. W ogrodzie znajduje się m.in. wzniesiona w 1902 roku na wzór londyńskiego Pałacu Kryształowego cieplarnia.
Największym obszarem zieleni w mieście jest Pelham Bay Park - jego powierzchnia wynosi 1105 ha. Można tu nie tylko podziwiać wspaniałą roślinność, ale również zwiedzić muzeum. Jest tutaj stadion i słynna pęknięta skała Split Rock. Według geologów głaz pękł około 10 tysięcy lat, a przy nim została zamordowana przez Indian Anne Hutchinson, której imię nosi teraz jedna z rzek. W parku znajduje się również wspaniała plaża.
Ciekawym miejscem jest położona na północny wyspa City Island z malowniczymi przystaniami jachtów i plażą z przebieralniami z lat trzydziestych. Znajduje się tam muzeum North Wind Underesea Institute, do którego wejście stanowi na 3 metry rozwarta szczęka wieloryba. Ekspozycje poświecone są fokom, które pracują w policji, m.in. foki szkolone są do wyszukiwania ukrytej broni, narkotyków a także uwalniania z pasów pasażerów samochodów i samolotów, które wpadną do wody.
Queens
Pierwszym miejscem, które zobaczy podróżnik po wyjściu z samolotu jest Queens, gdyż to właśnie tutaj mieszczą się dwa główne porty lotnicze Nowego Jorku: John F. Kennedy International i LaGuardia. Na Queensie jest stadion dla kibiców baseballu - Shea Stadium, który jest siedzibą New York Mets.
Queens jest skupiskiem wielu narodowości, mówi się tutaj 75 językami. Region Woodside zamieszkują Irlandczycy. Asturia, zamieszkiwana m.in. przez Greków, pełna jest greckich restauracji, cukierni i klubów nocnych oraz wielu kościołów wyznania greko – prawosławnego.
Kilka ulic dalej znajduje się Muzeum Filmowe (American Museum of the Moving). Muzeum zostało wybudowane w 1920 w budynku wytworni filmowej Paramount, gdzie m.in. pracowali Rudolf Valentino, bracia Marx czy Gloria Swanson. Później wytwórnia została przeniesiona do Hollywood.
Jamaica to najwiekszy osrodek handolwy dzielnicy. Mieszka tam duża część Afroamerykanów. Znajdują się tutaj liczne ośrodki kultury murzyńskiej m.in. African Poetry Theatre czy Roy Wilkins Community Center.
Region Flushing to obecnie miejsce znane ze światowych wystaw, które miały miejsce w Flushing Meadow Park. W tym wspaniałym parku znajduje się stadion, który może pomieścić 50 tysięcy widzów. Jest też Tennis Centem, gdzie co roku rozgrywany jest prestiżowy turniej US Open. Jeszcze w latach dwudziestych teren parku stanowiły słone moczary i śmieci. Za sprawą Roberta Mosesa (zarządcy nowojorskich parków) miejsce osuszono i oczyszczono. W latach trzydziestych odbyła się tutaj światowa wystawa, którą odwiedziło ponad 45 mln ludzi. Na wystawie był również pawilon polski, zaprojektowany przez Macieja Nowickiego. Od 1964 roku znajduje się tutaj Pawilon Nauki.
Queens to bezpieczna dzielnica mieszkaniowo - handlowa, bogata etnicznie i pełna zieleni.
Źródło: informacja własna
|