Propozycje
W ten sposób doszliśmy do problemu, w jaki sposób zaplanować nasz górski program na Południowej Wyspie. Rozwiązania zależą od wielu czynników, między innymi zainteresowań, predyspozycji fizycznych oraz czasowych i finansowych możliwości uczestników wyprawy. Moja propozycja, którą niżej prezentuję w formie programu ramowego, jest tylko zwróceniem uwagi czytelnika na miejsca godne odwiedzenia, w kolejności wynikającej z zasady: od łatwego do najtrudniejszego.
I Przybycie do Christchurch (jest tu lotnisko międzynarodowe), zakup żywności i pojemników z gazem (palnik zabieramy z kraju - używa się tu wszystkich typów butli, popularny jest Kovea-Epigas).
II Artur's Pass National Park;
Artur's Pass Visitor Centre Mt. Bealey - Avalanche Peak - Scotts Track Cons Track - Mt. Cassidy - Blimit - Twin Creek.
III Greymouth, ewentualnie Paparoa National Park.
IV Westland National Park;
Fox Visitor Centre lodowiec Fox lub Franz Josef Lake Matheson.
V Mt. Asprig National Park;
Wanaka Visitor Centre Matukituki Valley - West Branch,
2-3 jednodniowe wycieczki
Aspiring Hut - Pylon - Cascade Saddle - Dart Hut;
Dart Hut - Shelter Rock Hut;
Shelter Rock Hut - Glenorchy;
Routeburn Track lub Greenstone and Caples Tracks;
Mildford Sound - wycieczka statkiem (45 NZ$).
VI Fiordland National Park;
Te Anau Visitor Centre.
Dusky Track i Fiordland NP
Po około 3 tygodniowym pobycie w górach można, mając już wystarczające doświadczenie, podjąć próbę pokonania jednego z najbardziej trudnych i uciążliwych szlaków - Dusky Track. Przekracza on dwie wysokogórskie przełęcze, a w dolinach mogą okresowo występować powodzie. Do miejsca startu i zakończenia trasy, nad jeziorami Hauroko i Mamapouri, należy dopłynąć łodzią (ok. 80 NZ$). Podczas wędrówki można korzystać ze schronisk (4NZ$/noc), przy czym koniecznie należy mieć ze sobą żywność i paliwo na około 10 dni. Stosując, nawet prymitywny, sprzęt wędkarski, można wzbogacić nasze menu o ryby, które stosunkowo łatwo tu złowić.
Park Narodowy Fiordland oferuje możliwość przebycia innych jeszcze szlaków: Waitutu Track, George Sound Track, Kepler Track i Hollyford Track. Wszystkie, ze względu na panujące tu warunki pogodowe, zaliczyć należy do uciążliwych, choć stwarzających okazję do zetknięcia się z prawdziwie dziewiczą przyrodą.
Uwagi dodatkowe
Podróż do Nowej Zelandii odbyłem korzystając z usług British Airways /Warszawa-Londyn-Aucland/. Rezerwacji należy dokonać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem i trzeba pytać o ofertę specjalną. Niedrogi jest też przelot Japan Airlines /Berlin-Tokyo-Aucland/.
W Nowej Zelandii stosunkowo niedrogo podróżuje się autobusami Kiwi Experience. Całkiem nieźle funkcjonuje autostop (hitchhiking). Bez większych problemów, mając przytwierdzoną do plecaka "Białoczerwoną", przejechałem wzdłuż zachodniego wybrzeża około 500 kilometrów.
Znacznie obniża koszty pobytu posiadanie lekkiego, nieprzemakalnego i w miarę przestronnego namiotu. Biwakować można w zasadzie wszędzie, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.
Do Nowej Zelandii można przywozić żywność przetworzoną i fabrycznie hermetycznie zamkniętą.
Jeśli nie mamy krewnych lub znajomych, możemy w sprawie zaproszenia zwrócić się do Klubu Polskiego (57 Carbine Rd., Mt. Wellington, Aucland. New Zealand).
Źródło: TravelBit