Jak zdobywa³y¶my przewodniki na temat trasy
Od momentu podjêcia decyzji wyjazdu rozpoczê³y¶my starania o uzyskanie dok³adnego przewodnika po trasie pielgrzymkowej. Przekona³y¶my siê bowiem, ¿e dostêpne w jêzyku polskim przewodniki po Hiszpani zawiera³y tylko kilkuzdaniowe wzmianki na jej temat.
Pisa³y¶my wiêc do biur Informacji Turystycznej w Polsce i ró¿nych biur podró¿y (te¿ do Katolickiego Biura Podró¿y w Warszawie), ale proponowano nam jedynie autobusowe lub samolotowe wycieczki do Hiszpani.
Poniewa¿ artyku³ w "Reader's Digest" zawiera³ informacjê, ¿e w niektórych krajach Europy Zachodniej zawi±za³y siê organizacje "Mi³o¶ników Camino", Basia poprosi³a o pomoc kole¿ankê z Niemiec. I uda³o siê! Dziêki Jej uprzejmo¶ci dysponowa³y¶my szczegó³owym opisem tzw. Drogi Francuskiej w jêzyku niemieckim.
Przewodnik okaza³ siê znakomity - zawiera nie tylko bardzo dok³adne opisy trasy krok po kroku, ale równie¿ opis wszystkich zabytków znajduj±cych siê na trasie. Imponuje dok³adno¶ci± opisu. Opisuje, co prawda, stan trasy z roku 1990 (wydano go w roku 1992), ale zmiany na drodze, jakie wprowadzono po tym okresie, nie tylko nie zak³ócaj± trasy, ale upraszczaj± i u³atwiaj± jej przej¶cie.
Teraz, po przej¶ciu Camino, wiemy, ¿e mo¿na i¶æ na ni± nie maj±c jej opisu, a jedynie znaj±c nazwê miejscowo¶ci, z której rozpoczyna siê pielgrzymkê.
Jak poruszaæ siê na trasie i jakie s± mo¿liwo¶ci noclegów
Droga pielgrzymkowa jest dobrze oznakowana (¿ó³te strza³ki na terenie Nawarry i Rioji, tablice informacyjne przy schroniskach, kamienne s³upy z podaniem odleg³o¶ci od Santiago na terenie Lugo i Santiago), na trasie w miasteczkach lub w schroniskach mo¿na kupiæ doskona³e i bardzo dok³adne przewodniki (we Francji za 182 fr.). W niektórych schroniskach mo¿na otrzymaæ krótki opis etapu do nastêpnego noclegu.
Co prawda pomiêdzy Ponferrad± a Cebreiro maluj±cy znaki du¿± ilo¶æ farby przeznaczyli na malowanie niezbyt m±drych hase³, skutkiem czego z Ponferrady trudno by³o wyj¶æ na w³a¶ciw± drogê, a pó¼niej wszyscy pielgrzymi wêdrowali tras± rowerow±, pokrywaj±c± siê z szos±, co z uwagi na du¿y ruch samochodowy nie by³o zbyt przyjemne.
Podobne informacje mo¿na uzyskaæ w biurach Informacji Turystycznej, przy czym zakres informacji tam podawanych jest szerszy, tj. dotyczy ca³ego regionu.
Maj±c takie dane nawet bez dok³adnego opisu trasy mo¿na sobie uk³adaæ plan wêdrówki.
Na pocz±tku trasy, to znaczy na terenie Nawarry, odleg³o¶ci miêdzy schroniskami wynosz± kilkana¶cie kilometrów. Galicja lubi pielgrzymów - tam ma³e schroniska na 20 osób s± co krok, 5 do 10 km. We wszystkich s± ³ó¿ka z materacami, jest ciep³a woda (prysznice) i warunki do zrobienia prania.
Szczê¶liwcy, którzy zg³aszaj± siê w momencie otwarcia schroniska (tj. ok. godz. 13-tej lub 14-tej) mog± sobie wybraæ ³ó¿ko, szybko dopa¶æ prysznic i umyæ zdro¿one cia³o, a nastêpnie wypraæ odzie¿ i tryumfalnie powiesiæ pranie! Pó¼niej ca³e popo³udnie pozostaje na zwiedzanie miejscowo¶ci albo na "posiady" w restauracji lub barze.
Cisza nocna trwa od 10 wieczór, za¶ rano schronisko trzeba opu¶ciæ miêdzy 8-m± a 10-t±, gdy¿ zaczyna siê sprz±tanie.
¬ród³o: TravelBit