Andrzej Kulka » Przewodniki - Przez Świat I » Podróż do Indonezji
Podróż do Indonezji

Witold Sieczko


Komodo

Prom relacji Sape-Komodo-Labuhanbajo nie dopływa do wyspy Komodo. Trzeba przesiąść się na mały stateczek by przepłynąć z promu do przystani na Komodo (Lot Liang). Cena 1500 Rp, czas przeprawy ok. 30-40 min. Na przystani warto się pospieszyć i dojść jako jeden z pierwszych do campingu, złożonego z prymitywnych domków. Pokoje 1- i 2-osobowe, kłopoty z wodą. Cena łóżka w maleńkim pokoju 1-osobowym 8500 Rp, w pokoju 2-osobowym 6000 Rp.

Wstęp do Parku Komodo 2000 Rp, ubezpieczenie 200 Rp. Przy przystani niewielkie muzeum przyrodnicze (fauna Komodo), wstęp wolny.

Wycieczki do stanowiska żeru waranów (Bait Site - Banu Nggulung) organizowane są tylko z przewodnikiem o godz. 7.00 i 16.00, trwają około 2 godzin (długość trasy ok. 4 km).

Inne możliwości wycieczek na Komodo:

- Wycieczka na górę Gunung Ara (530 m npm), koniecznie z przewodnikiem, bo ścieżka jest mało uczęszczana. Ze szczytu przepiękna panorama na sąsiednie wyspy. Duże prawdopodobieństwo spotkania zwierząt żyjących w stanie dzikim (warany, papugi, dzikie świnie, jelenie). Na tej wycieczce można kontemplować przyrodę Komodo w spokoju. Nie ma tłoku, jak na wycieczce do stałego miejsca żeru waranów. Opłata za przewodnika do uzgodnienia (ok. 2000 Rp od osoby przy czterech osobach). Czas trwania ok. 6-8 godzin.

- Wycieczka brzegiem plaży do niewielkiej wioski rybackiej. Wioska bardzo ciekawa i autentyczna. Turyści zaglądają tu rzadko. Czas dojścia ok. 1 godzina. Dostęp możliwy tylko w czasie odpływu.

Na Komodo warto spędzić choć jedną noc. Czyste, puste plaże, piękna rafa koralowa piękna, spotkania z waranami, dzikimi świniami i jeleniami na campie.

Flores

Przejazdy

Autobusem (colt). Labuhanbajo-Ruteng 4000 Rp, Ruteng-Bajawa 4000 Rp, Bajawa-Riung 4000 Rp, Bajawa-Ruteng-Labuhanbajo 9500 Rp (bezpośrednio). Czas przejazdu bardzo trudny do określenia. Kierowca zabiera pasażerów z domu lub z hotelu, krążąc kilka razy po tej samej trasie, aż wszyscy, którzy mają bilet, znajdą się w pojeździe. Ale ten system komunikacji ma też i dobre strony, bowiem można oglądać życie rzeczywiście "na gorąco" bo kierowcy wjeżdżają dosłownie na podwórka domostw. My krążyliśmy ponad czterdzieści minut w poszukiwaniu polskiego misjonarza, potem hotelu i dla wszystkich było to normalne.

Zakwaterowanie

Korzystaliśmy z gościnności polskich misjonarzy w okolicy Bajawy i Riungu (wyspa Kelelewar) oraz hoteli (ceny na osobę w pokojach 2 osobowych, ze śniadaniem):

Ruteng - hotel Asean Visata (4000 Rp), Bajawa - hotel Dam (5000 Rp), Riung - hotel Florida Inn (5000 Rp), Labuhanbajo - hotel Bajo Beach (5000 Rp, bardzo dobry, blisko portu)

Informacja turystyczna

Bardzo trudno uzyskać informacje turystyczne. W Bajawie można "zasięgnąć języka" w hotelach Dam i Kamelia (rozkłady promów, połączenia autobusowe itp.) bowiem są to miejsca odwiedzane przez obieżyświatów.

Inne informacje

- Ceny (w rupiach): bemo po Bajawie (300), bemo Bajawa-Mataloko (2000), wynajęcie bemo na 4 godziny na trasie Bajawa-Langa-Bena-Langa (20000).

- Bena to bardzo ładna, budowana z kamieni, tradycyjna wioska Ngada, typowa dla dawnego Flores. Wstęp - 2000 Rp a za fotografowanie 1000 Rp. Trąci trochę Cepelią, ale mimo to jest ciekawie. Z wioski można urządzić całodniową wycieczkę na wulkan Gunung Inerie (przy dobrej pogodzie znakomite widoki).

- Za wynajęcie łodzi na trasie Riung-wyspa Kelelewar płaci się 20000 Rp. Rejs trwa ok. 2,5 -3 godziny. Na Wyspę Nietoperzy potrzebne jest zezwolenie z posterunku policji w Riung.

- Wyjazd z Flores- akurat trafiliśmy na prom Awu, który odpływał z Labuhanbajo (20.03.95 - poniedziałek, o 8.00). O promach: patrz rozdział "komunikacja w Indonezji". Prom po drodze do Benoa, zawija do Bima na Sumbawie o godz. 14.00, skąd po dwugodzinnym pobycie odpływa o 16.00 w kierunku Bali (Benoa). Dopływa tam następnego dnia o godzinie 09.00. Ceny biletów na trasie Labuhanbajo-Benoa (w rupiach): 130 000 - I klasa, 100 000 - II klasa, 35 000 - klasa ekonomiczna. W cenie biletu wliczone są trzy posiłki dziennie. Gdy do statkowej stołówki w klasie ekonomicznej zbierze się duża kolejka, należy "zaatakować" od zaplecza - turyści są zwykle obsługiwani poza kolejnością.

Źródło: TravelBit

TravelBit Tekst pochodzi z książki
wydanej przez Agencję Travelland
prowadzonej przez
Centrum Globtroterów TravelBit

 warto kliknąć

<< wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Przewodniki - Przez Świat I
WARTO ZOBACZYĆ

Izrael: od Betlejem do Kafarnaum
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl