Ludność: 118 000
Stolica: Kingstown
Waluta: East Caribbean Dollar (ECD) 1 USD = 2,7 ECD
Kod telefoniczny: 784
Elektryczność: 230V, 50Hz
Język: angielski
St. Vincent - Wallilabou Bay
Kiedy Hiszpanie po raz pierwszy ujrzeli wyspę była ona zaludniona przez wojowniczych Karibów. To był podstawowy powód, dlaczego wyspa została skolonizowana przez białych osadników znacznie później niż inne wyspy karaibskie. Pierwszymi obcymi przybyszami zostali przez przypadek czarni niewolnicy z Afryki. Transportujący ich statek holenderski rozbił się na rafach otaczających wyspę w 1675 roku. Nikt z Europejczyków się nie uratował natomiast czarni rozbitkowie wchłonięci zostali przez społeczność indiańską tworząc tzw. czarnych Karibów. Z biegiem czasu zagrażać poczęli oni pierwotnym mieszkańcom. Doszło do tego, że Karibowie musieli uciec w góry, aby uratować swoje życie.
St. Vincent - Wallilabou Bay
Pierwszymi białymi przybyszami, którym Karibowie pozwolili się osiedlić byli Francuzi. Krajowcy uważali Francuzów za nację bardziej sympatyzującą z miejscową ludnością i mniej okrutną. W XVII wieku w wyniku porozumień paryskich tzw. Treaty of Paris St. Vincent dostała się pod panowanie korony brytyjskiej. Rozgoryczeni Francuzi podburzyli krajowców do rewolty przeciwko Brytyjczykom. W rezultacie przegranej wojny krajowcy zostali deportowani na wyspę Roatan u wybrzeża Hondurasu. Teraz eksploatacja wyspy przebiegała bez przeszkód. Rozwijający się przemysł plantatorski został zahamowany w 1812 roku, kiedy nastąpiła gwałtowna erupcja wulkanu La Soufriere. Wybuch zniszczył plantacje kawy i kakao. Dodatkowym ciosem była abolicja w Anglii, która uwolniła 18 tysięcy czarnych niewolników. Najemni pracownicy nie byli już tak opłacalni. Dodatkowo huragan w 1898 roku i powtórny wybuch wulkanu zrujnowały gospodarkę wyspy. Wyspy uzyskały niepodległość w 1979 roku jako St. Vincent & the Grenadines pozostając w Brytyjskiej Wspólnocie (British Commonwealth).
St. Vincent - Blue Lagoon
Ostatnio na wyspach rozwija się bardzo mocno turystyka. Stolica kraju jest siedzibą wielu firm czarterowych, a na pobliskim lotnisku ląduje codziennie kilkanaście samolotów przywożących turystów z Europy i Ameryki. W pobliskiej zatoce Wallilabou kręcono większość zdjęć do słynnego filmu „Piraci Karaibów”. Dwudziestego drugiego stycznia 2005 roku zatokę odwiedziła polonijna załoga (z Chicago) katamaranu Moonbeam. Zostawiła po sobie polską banderę w restauracji. Dwa dni później do Wallilabou Bay dopłynął polski jacht Pegasus z Kołobrzegu. Jego załoga dopisała się na banderze wiszącej w honorowym miejscu w pirackiej restauracji. Być może miejsce stanie się punktem na mapach innych jachtów z Polakami na pokładzie. Oprócz St. Vincent, a nawet przede wszystkim należy odwiedzić wyspy wchodzące w skład Grenadyn.