Andrzej Kulka » Żeglarstwo » Karaiby: Martynika, Dominika, Gwadelupa, Les Saints, Marie Galante
Karaiby: Martynika, Dominika, Gwadelupa, Les Saints, Marie Galante

Andrzej W. Piotrowski


Karaiby
Martynika

Wyspa została odkryta przez Kolumba w 1502 roku. W tym czasie była zamieszkana podobnie jak większość karaibskich wysp przez Indian Karibów. Karibowie nazywali ją Madinina, co znaczy Wyspa Kwiatów. Pierwszych osadników przyprowadził Francuz Balain dEsnambuc. Od samego początku wyspa należała do Francji, chociaż kilkakrotnie była zajmowana przez Brytyjczyków. Najdłużej okupacja brytyjska trwała na przełomie XVIII i IX wieku (1794 do 1815). Dzięki temu wyspa uniknęła politycznych i militarnych zawirowań epoki napoleońskiej.



Zobacz  powiększenie!
Plaże to skarb Karaibów
Ludność: 415 000
Stolica: Fort-de-France
Waluta: Euro
Kod telefoniczny: 596
Elektryczność: 220V, 50Hz
Język: francuski

Zobacz  powiększenie!
Kolejna wyprawa na nowy ląd
Najsławniejszą obywatelką wyspy jest Josephine Tascher de la Pagerie – małżonka cesarza Napoleona Bonapartego. Podobno, jak mówi legenda, wróżka spojrzała na jej twarz tuż po urodzeniu (1763) i przepowiedziała, że będzie królową. Największą katastrofą był wybuch wulkanu Mont Pelée, który całkowicie zniszczył miasto Saint Pierre. Z 30 000 ludności ocalał tylko jeden człowiek – więzień odsiadujący wyrok w miejscowym areszcie. Miasto nie zostało odbudowane i stolicę wyspy na stale przeniesiono do Fort-de-France. Martynika jest częścią tzw. French West Indies o statucie zamorskiego departamentu Francji. Jest wyspą, gdzie chyba najbardziej można znaleźć typowe francuskie klimaty. Dla żeglarzy przybywających z Europy jest naturalnym (i pożądanym) przystankiem podczas żeglugi na północ Karaibów.

Dominika

Zobacz  powiększenie!
Wyspy często chronione są przez rafy
Ludność: 72 000
Stolica: Roseau
Waluta: East Caribbean Dollar 1 USD = 2,7 ECD
Kod telefoniczny: 767
Elektryczność: 230V, 50Hz
Język: angielski

Zobacz  powiększenie!
Zapewne jakiś uroczy kurort - ale nasz jacht lepszy
Karaibowie – tubylcy, którzy zamieszkiwali wyspę nazywali ją Waitikubuli, co po angielsku znaczy „tall is her body”. Przez Hiszpanów odkryta została w 1493 roku i Kolumb nazwał ją Dominica ponieważ zobaczono ją w niedzielę (w hiszpańskim języku niedziela to Domingo). Kiedy w 1607 roku kpt. John Smith zatrzymał się na Dominice w swojej drodze do Jamestown (pierwsza angielska osada w Płn. Ameryce) istniała tam już kolonia o nazwie Portsmouth. Francuzi natomiast zaczęli osiedlać się w okolicach dzisiejszej stolicy wyspy, Roseau.

Zobacz  powiększenie!
Na karaibski rejs skusił się nawet Franz Maurer
Przez wiele lat trwały walki między Anglikami i Francuzami o utrzymanie panowania nad wyspą. Nawet podpisany Traktat Paryski cedujący wyspę w 1763 roku w ręce brytyjskie nie uchronił Dominiki od kolejnych potyczek. Naturalnie w ferworze walk o posiadanie nikt nie pytał się o zgodę prawowitych właścicieli, Karibów. Uciekli oni w wysokie góry przed swoimi prześladowcami. Po latach walk wyspa pozostała w rękach Korony Brytyjskiej. W 1978 roku Dominica uzyskała niepodległość i jest członkiem Wspólnoty Brytyjskiej. Wyspa jest prawdziwym skarbem natury. Znajdują się tutaj najwyższe góry na Karaibach, płynie 365 rzek, są setki wspaniałych wodospadów, jedno z największych "gotujących się" jezior na świecie i prawdziwy "rainforest".

Zobacz  powiększenie!
Karaibskie kryjówki
Na Dominice znajduje się też jedyna na Karaibach posesja Indian Karibów. Posiadają oni obszar 3 700 akrów ziemi, gdzie mieszkają i którym zarządzają. Nazywa się ono Carib Territory i leży w północno wschodniej części wyspy. Niestety wyspa dla żeglarzy jest w zasadzie dostępna tylko w dwóch miejscach; Prince Rupert Bay, gdzie znajduje się miasto Portsmouth i wybrzeże w okolicach stolicy kraju Roseau. Znakomitym pomysłem jest wypożyczenie samochodu i objazd całej wyspy. Również polecam wyprawę w górę rzeki Indian River. Kraj jest biedny, ale bardzo przystępny z niezwykle sympatycznymi ludźmi.

Źródło: Republika Karaibska
1 2 dalej >>
Żeglarstwo
WARTO ZOBACZYĆ

USA, Alaska: Lodowce
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl