Karaiby: Martynika, St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny i inne
Andrzej W. Piotrowski
St. Vincent - Wallilabou Bay
Martynika
Wyspa została odkryta przez Kolumba w 1502 roku. W tym czasie była zamieszkana podobnie jak większość karaibskich wysp przez Indian Karibów. Karibowie nazywali ją Madinina, co znaczy Wyspa Kwiatów. Pierwszych osadników przyprowadził Francuz Balain dEsnambuc. Od samego początku wyspa należała do Francji, chociaż kilkakrotnie była zajmowana przez Brytyjczyków. Najdłużej okupacja brytyjska trwała na przełomie XVIII i IX wieku (1794 do 1815). Dzięki temu wyspa uniknęła politycznych i militarnych zawirowań epoki napoleońskiej.
St. Vincent - Walilabou Bay
Najsławniejszą obywatelką wyspy jest Josephine Tascher de la Pagerie – małżonka cesarza Napoleona Bonapartego. Podobno, jak mówi legenda, wróżka spojrzała na jej twarz tuż po urodzeniu (1763) i przepowiedziała, że będzie królową. Największą katastrofą był wybuch wulkanu Mont Pelée, który całkowicie zniszczył miasto Saint Pierre. Z 30 000 ludności ocalał tylko jeden człowiek – więzień odsiadujący wyrok w miejscowym areszcie. Miasto nie zostało odbudowane i stolicę wyspy na stale przeniesiono do Fort-de-France. Martynika jest częścią tzw. French West Indies o statucie zamorskiego departamentu Francji. Jest wyspą gdzie chyba najbardziej można znaleźć typowe francuskie klimaty. Dla żeglarzy przybywających z Europy jest naturalnym (i pożądanym) przystankiem podczas żeglugi na północ Karaibów.
Ludność: 157 000
Stolica: Castries
Waluta: East Caribbean Dollar (ECD) 1 USD = 2,7 ECD
Kod telefoniczny: 758
Elektryczność: 240V, 50Hz
Język: angielski
Saint Lucia leżała na uboczu tras podróży Kolumba toteż podczas czterech jego wypraw wyspa nie została przez niego odkryta. Dwukrotnie próbowali się na niej osiedlić w XVII wieku brytyjscy kolonizatorzy i każdorazowo musieli się wycofać po krwawych walkach z Karibami. W 1746 roku osiedlili się na wyspie Francuzi i założyli pierwszą osadę Soufriere. W 778 roku Brytyjczycy założyli bazę militarną na wyspach Gros Islet i Pigeon Island, skąd atakowali francuskie osiedla na południowym krańcu wyspy. Przez 150 lat toczyła się wzajemna krwawa rywalizacja o władanie nad wyspą. Przez ten czas St. Lucia 14 razy zmieniała flagę.
St. Vincent
Wreszcie Treaty of Paris w 1814 roku przekazał wyspę Anglikom. St. Lucia zachowała jednak wiele śladów po francuskiej obecności. Szeroko używanym językiem do dzisiaj jest tzw. French patois. W 1979 roku wyspa uzyskała niepodległość pozostając w British Commonwealth. Saint Lucia leży pomiędzy Martyniką i St. Vincent. Jest piękną wyspą jakby przeniesioną z Polinezji i rzuconą na karaibskie wody. Charakterystyczna sylwetką wyspy jest podwójny szczyt „the Pitons” wyrastający z wody na wysokość 2000 stóp. Żeglarze kotwiczą lub cumują w Rodney Bay lub Marigot Bay. Szczególnie Marigot Bay jest godny polecenia z powodu jego naturalnego piękna. Castries jest dużym i komercjalnym portem, bardzo niewygodnym do dłuższego postoju. Ogólnie wyspa jest godna polecenia z uwagi na niezniszczone jeszcze piękne miejsca z „the Pitons” na czele. Warto odwiedzić siarkowe źródła i pierwszą osadę Soufriere na południowo-zachodniej stronie wyspy.