Andrzej Kulka » Przewodniki - Przez Świat I » Chiny
Chiny

Joanna Ganiec i Dariusz Grzymkiewicz


Kilka dobrych rad, których nigdy za wiele

1. Przygotuj się na saunę w powietrzu - nie ubieraj się zbyt ciężko, bo po minucie wszystko będzie mokre i będziesz przebierał się na środku ulicy.

2. Na lotnisku w Pekinie strzeż się mafii taksówkowej - zaproponują Ci cenę nie z tej ziemi. By dojechać do miasta wybierz autobus linii A1 (odjeżdża sprzed lotniska co kilka minut i kosztuje 12 yuanów).

3. Pamiętaj, że odległości tylko na mapie są niewielkie. Jeśli chcesz dojść gdziekolwiek pieszo, przygotuj się na długi marsz. Aby zaoszczędzić na zdrowiu i czasie, kup (na dworcu, lub w jakimkolwiek droższym hotelu) dwujęzyczną mapę i poruszaj się taksówkami (małe, żółte, kwadratowe busiki są najtańsze - 10 yuanów za pierwsze 10 km, potem 1 yuan za każdy dodatkowy kilometr). Pamiętaj, że taksówkarz nie zrozumie dokąd chcesz jechać, jeśli nie pokażesz mu tego napisanego po chińsku. Ważne - zanim wsiądziesz do taksówki, ustal cenę, by uniknąć niespodzianek. Podręczne rozmówki znajdziesz w przewodniku Lonely Planet.

4. W Pekinie wybierz hotel Yondingmen - jest tani, z gorącą wodą, spotkasz tu sporo turystów, którzy udzielą Ci dodatkowych porad, a poza tym możesz tu nabyć legitymację chińskiego studenta lub nauczyciela. Niewiasta, która je sprzedaje, sama Cię znajdzie. O szczegóły pytaj innych "białych", którzy zwykli gromadzić się przed hotelem wieczorem.

5. Jeśli uważasz, że cena jest wysoka - targuj się. Jeśli uważasz, że cena jest rozsądna - targuj się. Targuj się, gdy tylko będziesz uważał to za stosowne. Nie targuj się w hotelach, sklepach państwowych i muzeach - tam to nic nie daje.

6. Przygotuj się, że wielu tubylców będzie chciało sobie z Tobą zrobić zdjęcie. Cóż, małpy są tu częściej spotykane niż cudzoziemcy.

7. Kup sobie stopery do uszu, inaczej wykończą cię klaksony (20 na minutę - wynik potwierdzony naukowo).

8. W Chinach nie istnieją przepisy drogowe. Strzeż się pojazdów wszelkiej maści, nawet w z pozoru najbezpieczniejszych miejscach. Swoją drogą, ciekawy jest tu z pewnością egzamin na prawo jazdy.

9. Jeśli cokolwiek Cię wkurza, pomyśl sobie, że na trzeci dzień przyzwyczaisz się do wszystkiego.

10 Jeśli jest Ci gorąco, popatrz jak ubrani są Chińczycy i pociesz się. Im jest jeszcze bardziej.

11. Pociągi nocne w Chinach zatłoczone są jak w Polsce tramwaje w godzinach szczytu. Wydaje się, że całe Chiny podróżują nocą. W pociągach dziennych bez problemu znajdziesz miejsce.

12. Przygotuj się, że Chińczycy na Twój widok będą robić różne rzeczy.

13. Znajomość angielskiego z pewnością jest przydatna, choć z powodzeniem możesz mówić w swahili - i tak niewiele kto Cię zrozumie.

14. Żuraw jest w Chinach symbolem "zapuszczania żurawia".

15. Miej ze sobą kilka przewodników, ale żadnemu nie wierz w 100%.

16. Naucz się jak najszybciej kilku słów po chińsku, najlepiej od życzliwego Chińczyka, który zna kilka słów po angielsku.

17. Przeliczaj każdą sumę w yuanach na złotówki - unikniesz błędu w szacowaniu wartości.

18. Ustal sobie z góry dzienną dietę dzieląc wszystkie pieniądze przez ilość dni i kurczowo trzymaj się jej. Będziesz wtedy wiedział ile możesz wydać, ile ma ci zostać, ile zaoszczędziłeś poprzedniego dnia lub o ile wydałeś za dużo.

19. Jeśli Chińczyk chce napić się z tobą piwa, niekoniecznie od razu musi Ci dać "w mordę".

20. Jeśli chcesz wzbudzić zainteresowanie, przystań i zacznij pisać coś w notatniku.

21. Nawet w samym środku Chin mogą przydarzyć Ci się miłe niespodzianki.

22. Oprócz głośnego smarkania wolno Ci wszystko. Jeśli masz mniej niż 5 lat, możesz nawet nasikać na środku ulicy.

23. Warto mieć drobne, by dawać równo. Inaczej mogą Cię okantować, lub wyciągnąć większą sumę niż było to wcześniej ustalone.

24. Miej różne drobiazgi na prezenty - np. polskie monety.

25. Cokolwiek by się nie działo, pamiętaj, że jesteś w Azji.

26. Na dworcu kolejowym nie wpuszcza się ludzi na perony, zanim nie przyjedzie pociąg. Wszyscy stoją przed zamkniętymi drzwiami. Na bilecie jest nazwa stacji docelowej. Upewnij się, czy kolejka w której stoisz jest właściwa.

27. Nie możesz wymienić pieniędzy w każdym oddziale Bank of China. Zaplanuj więc dokładnie swój budżet, stosując się do wskazówek Lonely Planet - oni piszą, gdzie można wymienić pieniądze.

28. W niektórych muzeach musisz zostawić swój bagaż podręczny w przechowalni bagażu. Jeśli więc chcesz uniknąć dodatkowych kosztów, a nie musisz czegoś brać, to nie bierz.

29. Tam, gdzie można, wypożycz rower. Nie zmarnujesz pieniędzy ani czasu.

30. Jeśli chcesz tanio zjeść królewski obiad, wybieraj małe restauracyjki i stragany uliczne. Nie daj się naciągnąć na drogie restauracje z menu po angielsku.

31. W Chinach istnieje zawód autobusowego naganiacza, który kompletuje pasażerów. Naganiaczom bardziej zależy na tym, byś wsiadł do ich autobusu, niż na tym, dokąd tak naprawdę jedziesz. Upewnij się, że wepchnięto Cię do właściwego autobusu.

32. Ćwicz się w konfucjańskiej cnocie cierpliwości.

33. Kiedy myślisz, że wszystko dobrze się układa, znaczy, że o czymś nie wiesz.

34. Kiedy masz już dość nachalności otoczenia pomyśl sobie, że w końcu nie jesteś tu dla przyjemności.

35. Nie żałuj dobrze wydanych pieniędzy. Być może nigdy już tu nie wrócisz.

36. Obserwuj Chińczyków i ucz się od nich życia w ich kraju. Spójrz, jak oni radzą sobie z problemami, które i Ty napotykasz.

37. Nie bój się tłumków, które zbierają się wokół Ciebie. Z pewnością znajdą się w nich osoby, które Ci pomogą.

38. Jeśli jedziesz dokądkolwiek autobusem (np. z Yinchuan do Zhongwei) nie jedz zbyt dużo przed podróżą. Drogi są kiepskie. Usiądź w miarę możliwości z przodu autobusu i ściśnij się w pasie sznurkiem, inaczej pogubisz jelita za oknem.

39. Przygotuj się, że za każdą usługę każą Ci słono płacić. Jesteś przecież białym (czyt. bogatym) turystą.

40. Przygotuj się, że tzw. "slow train" jest naprawdę slow (306 km w 10,5 godziny).

41. Chińczycy potrafią "zepsuć" najładniejszy zakątek.

42. Nie wierz w rozkłady jazdy - nigdy się nie sprawdzają.

43. Może się zdarzyć, że ktoś zaoferuje ci pomoc, by poćwiczyć swój angielski. Może się również zdarzyć, że nie pozbędziesz się tego człowieka przez cały dzień.

44. Jeśli chcesz przed pożegnaniem się z Chinami zobaczyć coś wartego zobaczenia, co każe Ci miło wspominać ten wspaniały kraj, przyjdź o zmierzchu na plac Tian'an Men w Pekinie, popatrzeć na gromady Chińczyków puszczających latawce. To jedna z rzeczy, dla której warto tu przyjechać.

Źródło: TravelBit

TravelBit Tekst pochodzi z książki
wydanej przez Agencję Travelland
prowadzonej przez
Centrum Globtroterów TravelBit

 warto kliknąć

<< wstecz 1 2 3 4 dalej >>
Przewodniki - Przez Świat I
WARTO ZOBACZYĆ

Tajlandia: Chiang Mai
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl