28 VII Xi'an
1. Muzeum Prowincji Shaanxi. Wystawa sztuki buddyjskiej. Na kilkunastu metrach kwadratowych zgromadzono posążki i statuetki Buddy pochodzące z różnych okresów historycznych - od VI do XVI wieku. Jedną z najbardziej niezwykłych wystaw w muzeum jest Las Steli, czyli zbiór kamiennych płyt, na których kaligrafowie uwieczniali legendy i zdarzenia historyczne. Można tu odnaleźć pisma Konfucjusza, poezję oraz dokumenty dotyczące np. odbudowania mostu.
2. Mury Miejskie. Jedne z nielicznych tak dobrze zachowanych murów obronnych miasta pochodzące z okresu panowania dynastii Tang.
29 VII Xi'an
1. Wycieczka do Terakotowej Armii. Nazywana ósmym cudem świata, odkryta została w pobliżu wioski Lintong, 60 km na wschód od Xi'an, w 1974 r. podczas kopania studni. Armia stanowiła straż przyboczną grobu pierwszego cesarza Chin, Shihuanga. Prace archeologiczne zaowocowały odkryciem trzech skupisk figur. W największym pawilonie znajduje się 11 długich korytarzy całkowicie wypełnionych figurami wojowników naturalnej wielkości (1,80 m). Posągi mają cechy indywidualne: różnią się od siebie ubiorem, rysami twarzy, uczesaniem i orężem.
2. Wioska Banpo. W okolicach Xi'an znajduje się również inny cenny relikt przeszłości - wioska z czasów neolitu. Odkryto 45 domostw, ponad 200 spiżarni i 250 grobów. Wioska otoczona była sztucznie utworzoną fosą, długości 300 m, głębokości 3 m i szerokości 2 m. Chroniła ona wioskę przed dziką zwierzyną i skutkami obfitych opadów deszczu. W wiosce odkryto również naczynia ceramiczne.
30 VII Xi'an
1. Pałac Jin - Miasteczko Filmowe. Na przedmieściach Xi'an, dawnej stolicy Chin, zbudowano dla potrzeb filmu pałac cesarski. Obecnie teren udostępniony jest turystom. Można tu obejrzeć rekonstrukcje apartamentów władcy, budynków gospodarczych, stajni, ogrodu, powozów, a także namiotów wojennych.
2. Pagoda Wielkiej Gęsi. Świątynia została zbudowana około roku 648, przez cesarza Gao Zhonga - trzeciego cesarza dynastii Tang. Budynki stojące tu obecnie pochodzą z epoki dynastii Qing, a zostały zbudowane w stylu Ming.
3. Ogród Botaniczny.
4. Taoistyczna Świątynia Ośmiu Nieśmiertelnych nadal pozostaje miejscem aktywnym religijnie. Mnisi mają charakterystyczne fryzury - koki upięte za pomocą długich szpil. Świątynia składa się z kilku pawilonów: Pawilonu Ling Guana, bóstwa opiekuńczego, budynku, w którym znajdują się figury Ośmiu Nieśmiertelnych, Pawilonu Dou Mu, Tai Bai, Qiu Zu i Pawilonu Mistrza Farmacji.
31 VII Xi'an
1. Muzeum Historii. Ułożone chronologicznie wystawy świadczą o obecności człowieka na terenie Prowincji Shaanxi od ponad 7000 lat. Naczynia i broń z epoki neolitu, z dynastii Shang (XVI-XI w. pne), dachówki, fragmenty ścian i przedmioty ceremonialne z Zachodniej Dynastii Zhou (1027-771 pne). Przedmioty wykonane z brązu w epoce dynastii Han, Zachodniej Wei i Północnej Zhou. Obiekty związane z pochówkiem zmarłych - ceramiczne studnie - i nefrytowe "bi", mające znaczenie religijne. Zabytki sztuki z dynastii Sui, Tang, Ming i Qing : ceramika, porcelana, statuetki bóstw buddyjskich.
1 VIII Xi'an
Podróż pociągiem z Xi'an do Pekinu (22 godziny).
2 VIII Pekin
1. Potwierdzenie rezerwacji na lot z Pekinu do Warszawy w siedzibie Aeroflotu.
2. Wizyta w pekińskich księgarniach; kupiliśmy m.in. antologie poezji i prozy z dynastii Sui, Tang,Ming i Qing , publikacje poświęcone buddyzmowi tybetańskiemu, książki o zwyczajach mniejszości narodowych żyjących w Chinach (materiały w języku angielskim).
3. Opera Pekińska. Chińskie rozumienie opery znacznie różni się od europejskiego - to harmonijne połączenie tańca, muzyki, śpiewnej recytacji i wyczynów akrobatycznych prezentowanych w scenach walk.
3 VIII Pekin
1. Pałac Letni zbudowany w 1750 r. przez cesarza Qianlonga był miejscem odpoczynku cesarskiej rodziny. Dwukrotnie zniszczony w 1860 r. i 1900 r. przez wojska europejskie, odbudowany w 1888 r. przez cesarzową Dowager Cixi, powtórnie w 1903 r. Pałac tworzą budynki zróżnicowane pod względem architektury i pełnionej roli: Pawilon Długowieczności, Pawilon Szczęścia, Yulan Tang i Yiyun Guan połączone dziedzińcem, Pawilon Brązowy, Pawilon, Który Rozprasza Chmury, Pawilon, w Którym Słucha się Śpiewu Wilg, Pawilon, w Którym Wita się Nadejście Wiosny, Wieża Kadzidła dla Buddy . Nad brzegiem Jeziora Kunming ciągnie się 700-metrowy Korytarz, którego sufit i kolumny pokrywają malowidła. Całość uzupełniają ogrody, wyspy, mosty - najsłynniejszy to siedemnastowieczny most mający kształt łuku, wolno stojące posągi, np. wykonany z brązu posąg byka.
2. Stary Pałac Letni. Obecnie jest to teren rekreacyjny, chętnie odwiedzany przez mieszkańców Pekinu. Jedynym zachowanym zabytkiem są tu ruiny pałacu w stylu europejskim zbudowanego w drugiej połowie XVIII w.
4 VIII Pekin
1. Wyprawa na Wielki Mur. Jedna z najbardziej interesujących budowli świata. Udaliśmy się na ten odcinek Muru, który nie jest masowo odwiedzany przez turystów, w pobliżu miejscowości Mutianyu (80 km od Pekinu). Wielki Mur jest tutaj tylko częściowo zrekonstruowany; pozostałą jego część stanowią oryginalne, pochodzące z czasów dynastii Ming, ruiny.
5 VIII Pekin
Powrót do Polski
Źródło: TravelBit