Dzień 1
Lot z Warszawy do Amsterdamu (2 h) i z Amsterdamu do miasta Meksyk (12 h). Na lotnisku, przy wydawaniu miejscówki, można poprosić o miejsca przy oknie (A lub F) i za skrzydłem (nie nad nim), ze względu na lepszą widoczność. Samolot leci nad Wyspami Brytyjskimi, Grenlandią, Kanadą, USA (przy dobrej widoczności można zobaczyć np. ośnieżone obszary Kanady z Wielkimi Jeziorami).
Przylot do miasta Meksyk o godzinie 20.00 czasu meksykańskiego (3.00 czasu środkowo-europejskiego), temperatura 20°C.
Taksówka z lotniska do centrum (Zocalo) kosztuje około 25 N$. Trzeba jednak kupić bilet za tę usługę (!) w "budce autoryzowanych taksówek". Wtedy zostaniemy zapakowani do samochodu z tabliczką taxi, najprawdopodobniej garbusa koloru zielonego. My płaciliśmy nasze "frycowe" już na wstępie podróży. Dorwał nas krzykliwy Meksykanin podający się za taksówkarza i hałaśliwym gwizdem wywołał z ciemnego zaułka ulicy jakiegoś gruchota prowadzonego przez swojego syna. W ten sposób dojechaliśmy do centrum, ale za... 59 N$.
Zakwaterowanie w Hotelu Rioja (Calle 5 de Mayo 45) w najtańszym pokoju, bez okna za 41 N$.
Dzień 2
W ambasadzie RP (adres: Calla Cracovia 40, San Angel 01-000 Mexico D.F.) zostawiliśmy w depozycie bezcenne bilety powrotne oraz część gotówki.
Zakupienie mapy miasta (45 N$), pomocnej w poruszaniu się po ogromnej stolicy (21 mln mieszkańców, najdłuższa ulica - 100 km) wraz z planem metra (metro jest najszybszym i najtańszym środkiem transportu - 0,20 N$ za bilet);
Wizyta w Copilco z podziemnymi tombami z 1200 r. pne (muzeum, o którym mowa w Lonely Planet już nie istnieje);
Zakupy (w dużych supermarketach, takich jak ten koło stacji metra Miguel Angel Quevedo, jest taniej). Ceny w N$: chleb tostowy 2,8, woda mineralna (butelka 4l) 5,25, puszka sardynek w pomidorach 2,6, fasola w puszce 2,3, 6 jajek 2, serek topiony 2,30, masa fasolowa w puszce z serem 3,65, miód z kukurydzy 5,60, zupa ekspresowa z makaronem 1,00, kawa rozpuszczalna (50 g) 3,5, słoik masła orzechowego 12,9, margaryna 2,5, 1 kg placków kukurydzianych tortillas 2, butelka tequili 0,5 l (najtańsza) 4;
Ceny posiłków w comedorach (najtańszych barach):
comida corrida albo menu del dia - to najtańszy zestaw obiadowy w danym dniu (najczęściej są to 3 dania + napój lub deser) - od 9 do14 N$, np. 1. sopa de verduras lub consome de pollo, 2. espaguetti lub arroz, 3. pollo mexicano lub chile relleno poblano con queso + jugo de mango lub postre.
Poczta:
kartki pocztowe 1-5 N$, znaczek do Europy 1,9 N$
Dzień 4
Niedziela to "dzień muzeów", gdyż tego dnia wszelkie wstępy do muzeów i ruin są bezpłatne!
Wycieczka do ruin Teotitihuacan (w dzień powszedni ta przyjemność kosztuje 16 N$ od osoby oraz 25 N$ za kamerę video).
Przejazd z dworca autobusowego Terminal del Norte (stacja metra Autobuses Norte), cena biletu - 7,5 N$ od osoby, czas jazdy - 1h. Dobrze jest być w ruinach wcześnie rano, bo nie ma jeszcze męczącego upału i tłumów turystów.
Miasto Teotihuacan stworzyła kultura zwana Teotihuacan, która wywarła wielki wpływ na rozwój prekolumbijskiej Mezoameryki. Był to wielki ośrodek religijno-handlowy w Zatoce Meksykańskiej od 400 r. pne. - 800 r. ne. Centrum miasta stanowi Droga Zmarłych, zaczynająca się u stóp Piramidy Księżyca, która biegnie z północy na południe przechodząc obok Piramidy Słońca (trzeciej co do wielkości piramidy na świecie - 65 m wysokości). Bardzo ciekawe są też mniejsze kompleksy budowli, znajdujące się po drugiej stronie asfaltowej ulicy, o nazwach: Atetelco, Tetitla, Zacuala, Yayahuala. W jednej z nich widzieliśmy pielgrzymkę Meksykanów modlących się do Słońca.
Po zwiedzeniu ruin można odpocząć od upału w chłodnej jaskini, 500 m od strefy archeologicznej. W tej naturalnej grocie znajduje się restauracja "La Gruta", czynna w godzinach od 12.00-18.30 (kawa - 4 N$, lody - 8 N$, obiad - ok. 60 N$).
Po południu - zwiedzanie ruin azteckiego miasta Tenochtitlan (Templo Mayor), znajdujących się w samym centrum miasta Meksyk, w sąsiedztwie katedry na Placu Konstytucji.
Dzień 5 i 6
Wizyta w Ambasadzie Gwatemali w celu załatwienia wizy: Embajada de Guatemala, Explanada 1025, Lomas de Chapultepec, CP 11000, tel.: 540-75-20. Wizę dostaje się na okres 1-go miesiąca, od ręki (cena - 10 USD od osoby, potrzebne jest 1 zdjęcie).
Wizyta w Ambasadzie Belize (nowy adres; kilka przecznic od Ambasady Gwatemali): Embajada de Belice, Calle Bernardo de Galvez 215, Lomas de Virreyes, tel.: 520-12-74. Wizę dostaje się na okres 3 miesięcy, również od ręki (cena 25 USD od osoby).
Zakup biletów do Veracruz na dworcu autobusowym wschodnim Tapo.
Po drodze, w zatłoczonym metrze, 3 mężczyzn próbowało nas okraść. W ostatniej chwili udało nam się wyskoczyć z wagonu.
Uwaga! Metro w godzinach szczytu, tzn. rano między 6.00 a 8.00 (w stronę centrum) oraz po południu między 15.00 a 19.00 (z powrotem) jest bardzo zatłoczone. Czasem policjanci rozdzielają kobiety i mężczyzn do osobnych wagonów ze względu na bezpieczeństwo. Szczególnie niebezpieczny jest kierunek wschodni, gdzie znajdują się najbiedniejsze dzielnice (także dworzec autobusowy Tapo).
Zakupy owocowe na wielkim "mercado" (stacja metra - Merced):
1 kg mango 3 N$, 1 kg bananów 2 N$, 1 kg granatów 2 N$, ananas 6 N$.
Zabranie rzeczy z hotelu i wyjazd z miasta Meksyk do San Andres Tuxtla (z przesiadką w Veracruz), o godzinie 23.00 (cena - 75 N$+21 N$, czas jazdy wraz z oczekiwaniem w Veracruz - 7,5 h, odległość - 579 km).
Transport w Meksyku:
Na dalsze odległości jeżdżą autobusy I i II klasy (komfortowe, ale stosunkowo drogie) firm ADO, Cristobal Colon, Estrella Blanca, Estrella Roja itp. Różne linie autobusowe obsługują zwykle inne obszary Meksyku (np. ADO - płd. i wsch., Estrella Blanca - płn.). Krótsze dystanse można pokonywać autobusami tzw. III klasy, które mają swoje osobne dworce, a zamiast rozkładów jazdy - tłum naganiaczy. Pociąg jest mniej popularny, ale istnieje tu kilka traktów kolejowych. Ze stolicy można nim dojechać zarówno do Meridy (Jukatan) przez Oaxacę, jak i do granicy z USA (Tijuana, Ciudad Juarez).
Dzień 7 San Andres Tuxtla (Stan Veracruz)
Godz. 7.00 rano - przyjazd do San Anres Tuxtla.
Zakwaterowanie w hotelu "Catedral", blisko rynku (2-osobowy pokój z jednym łóżkiem i łazienką - 30 N$).
Wycieczka do wodospadu Salto de Eyipantla (minibusy odchodzą z rynku, cena biletu - 1,20 N$ od osoby).
Wycieczka w poszukiwaniu piramidy Cerro del Gallo, zbudowanej w stylu Teotihuacanu z wczesnego okresu klasycznego (300-800 r. n.e.).
Piramida jest całkowicie porośnięta trawą i stoi pośrodku pastwiska. Trzeba jechać okazją lub autobusem do wsi Sinuapan, skąd już przemierzając pieszo odległość około 2 km, docieramy do pochłoniętego przez przyrodę zabytku.
Źródło: TravelBit