Andrzej Kulka » Świat » Meksyk, Belize i Gwatemala
Meksyk, Belize i Gwatemala

Dominika Zaręba i Tomasz Ostrowski


Gwatemala


Dzień 56 Chiquimula

Godz. 5.30 rano - przejazd z San Pedro do Chiquimula w Gwatemali:

- autobus z San Pedro do Punta Gorda (2,5 BZ$ od osoby, 1 h jazdy, ok. 30 km);
- łódź 30-osobowa z Punta Gorda do Puerto Barrios w Gwatemali - 20 BZ$ od osoby po targach (łódź odpływa każdego dnia o 8.30 za 25 BZ$ od osoby, a duży prom we wtorki i piątki o 12.00 za 13 BZ$ od osoby). Po drodze łódź zawija do Livingstone, gdzie przechodzi się odprawę paszportowo-celną i płaci 10 Q (quetzali) za wjazd do Gwatemali (przelicznik: 1 USD=5,5 Q).
- autobus z Puerto Barrios do Chiquimula (12 Q od osoby, 4 h jazdy, ok. 200 km).

Transport w Gwatemali

Główny środek transportu to autobusy II klasy (brak rozkładów jazdy, na każdym siedzeniu mieści się 3 do 5 osób, na dachu oprócz bagaży jadą kury, kaczki, kozy, psy, a przed wysiadaniem trzeba zagwizdać na szofera). Jest kilka linii, niesłusznie zwanych I klasą, kursujących na dłuższych trasach. Komunikacja zorientowana jest centralnie - zawsze trzeba dojechać do stolicy i tam przesiadać się na inny autobus.

Godz. 17.00 - przyjazd do Chiquimula.

Zakupy (ceny w Q):

bułki 7 szt. za 1, słoik dżemu 8,5, jajka 10 szt. 4, ser biały 1kg 5, banany 1kg 2, mango 1kg 3.

Dla porównania w comedorach:

comida corrida 9-10 Q (klasyczny zestaw: consome de pollo - rosół, pollo frito - pieczony kurczak).

Nocleg u polskich misjonarzy o.o. Kapucynów.

Dzień 57- 62

Cały tydzień spędziliśmy w Chiquimula, podglądając pracę polskich misjonarzy w indiańskich wioskach, położonych nieraz bardzo wysoko w górach: Palmara, Barial, Maraxco, Conacaste, Hacienda El Santo.

Oprócz tego zwiedzaliśmy także najciekawsze okoliczne miejsca:

- Esquipulas - przejazd: autobus (4 Q, 1 h jazdy, 55 km). Esquipulas to ważne sanktuarium i miejsce pielgrzymek ludzi z całej Ameryki Środkowej. W centrum miasta, na wzgórzu, stoi wielki, biały klasztor, słynący z cudownego ołtarza z czarnym Chrystusem na krzyżu.
- Quirigua - przejazd: autobus do skrzyżowania z drogą do ruin (7 Q, ok. 1,5 h jazdy, 70 km). Quirigua to ruiny majowskiego miasta znane z gigantycznych i doskonale zachowanych stel (najwyższa z nich ma 8 m i jest jednocześnie największą z wszystkich znalezionych w świecie Majów).
- Miasto Gwatemala - przejazd samochodem z misjonarzami (2 - 3 h, 150 km). Guatemala City to liczący 2 mln mieszkańców moloch, obramowany pierścieniem ponurych slamsów. Oprócz głównego placu Plaza Mayor, paru muzeów i przede wszystkim wielkiego targowiska Mercado Central, nie ma tam nic ciekawego.

Dzień 63 Quetzaltenango

Godz. 6.30 - wyjazd z Chiquimula do Quetzaltenango.

- autobus do Miasta Gwatemala (12 Q, 3 h, 150 km);
- autobus linii Galgos do Quetzaltenango = Xela (16 Q, 4 h - z 10-minutową przerwą na pozbieranie z jezdni bagaży, które na zakręcie wypadły z luków, 203 km).

Zakwaterowanie w hotelu Capri na 8 Calle - 30 Q za pokój z łazienką.

Dzień 64

Wycieczka do miasteczek Almalonga i Zunil.

- autobus do Almalonga z dworca Minerwa - 2 km za miastem (0,75 Q, 20 min., 7 km). Almalonga słynie z Los Banos, tj. łaźni z leczniczą wodą z gorących źródeł. Z łazienek tych (dość zresztą obskurnych) korzysta w weekend wielu Gwatemalczyków. Lepiej jednak poświęcić trochę więcej czasu i dotrzeć do gorących źródeł w Fuentes Georginas.
- piesza wędrówka (3 km) do Zunil (autobus tam też kursuje). Zunil to wioska Indian Kiche. Oprócz religii katolickiej (kościół jest tu najokazalszym budynkiem), żywe są tutaj wciąż wierzenia indiańskie. W wiosce jest figura Św. Szymona, który jako bożek otaczany jest opieką przez mieszkańców Zunil (karmiony, częstowany papierosami, ubierany, obdarowywany podarkami). Miejsce przechowywania idola co roku się zmienia wraz z wyborem nowego el presidente.
- autobus z Zunil do Quetzaltenango - 1,5 Q od osoby.

Dzień 65 Niedziela - "dzień ruin"

Wycieczka do Huehuetenango i Zaculeu:

- autobus z Minerwy (Quetzaltenango) przez Cuarto Caminos do Huehuetenango (5 Q, 2 h, 90 km). Huehuetenango jest dość ładnym miasteczkiem położonym wśród gór (1902 m npm). Na codzienny targ schodzą się tu Indianie Mam z okolicznych wsi.
- pick-up z rogu alei 15a Avenida i ulicy 3 Calle w Huehuetenango do Zaculeu (1 Q, 15 min., 4 km). Zaculeu to późnoklasyczne majowskie miasto położone na urwisku nad rzeką.
- powrót: pieszo do Huehuetenango (40 min), autobus do Quetzaltenango.

Dzień 66 - 79

Dwutygodniowy kurs hiszpańskiego w szkole językowej "Santa Maria" (adres: 14 Avenida A 1-26 Zona 1, Quetzaltenango, tel. 0612570).

Ceny kursów w całej Gwatemali są podobne - 100 USD za tydzień (5 godzin zegarowych dziennie nauki przez 5 dni w tygodniu; zakwaterowanie w rodzinie gwatemalskiej - 7 noclegów i 3 posiłki dziennie; popołudniowe zajęcia: filmy, konferencje, praca społeczna oraz wycieczki w weekendy). W "Santa Maria" można uczyć się też indiańskich języków: Kiche, Mam i Cakchiquel.

Nam osobiście bardzo podobał się pobyt w szkole, jej familijna atmosfera i efektywny system nauczania: 1 uczeń - 1 nauczyciel. Przy okazji (często w ramach wycieczki ze szkoły), poznaliśmy wiele ciekawych miejsc z okolic Quetzaltenango:

Totonicapan - autobus spod Pomnika Marimby - 1,5 Q, 40 min. jazdy, ok. 30 km.

Fuentes Georginas - autobus do Zunil, a następnie pieszo 9 km (można dotrzeć tam pick-upem, które w weekend rano czekają w Zunil na turystów na początku drogi do źródeł), wstęp - 5 Q od osoby.

Fuentes Georginas to ciepłe źródła, położone w górach i otoczone gęsto bujną roślinnością. Zdrowotnych kąpieli zażywa się w naturalnym basenie z gorącą wodą. Czystą wodę o smaku cytrynowym, spływającą ze skały, można pić bez obaw zarażenia się tropikalną chorobą.

Momostenango - autobus za ok. 4 Q od osoby przez Quatro Caminos i San Francisco El Alto, 2 h jazdy z przesiadkami, 35 km.

Momostenango słynie z wyrobów wełnianych: koców, poncho, swetrów. W niedzielę jest tam wielki targ, na którym można tanio zaopatrzyć się w te wspaniałe, indiańskie rękodzieła.

Udział w ceremoni "III-go proszenia o deszcz" Indian Kiche w San Francisco El Alto (dzięki antropologowi ze szkoły).

Panajachel - autobus w kierunku stolicy do skrzyżowania Los Encuentros, a stamtąd do Panajachel (8 Q + 3 Q od osoby, 2 h jazdy, 99 km).

Panajachel to miejscowość położona nad jeziorem Atitlan, którego strzegą 3 wulkany: Toliman, Atitlan i San Pedro. W mieście jest wielki targ z wyrobami rękodzielniczymi (maski, rzeźby, ubrania, torby, makatki, biżuteria itp.).

Wulkan Santa Maria - 7-godzinna wycieczka ze szkolnym przewodnikiem.

Wygasły wulkan Santa Maria od wieków "strzeże" Quetzaltenango. Nie ma on już krateru, ale wyjście na szczyt (3624 m npm) po bardzo stromym zboczu może być wynagrodzone wspaniałym widokiem - w bezchmurne poranki zobaczyć można nawet wybrzeże.

Źródło: TravelBit

TravelBit Tekst pochodzi z książki
wydanej przez Agencję Travelland
prowadzonej przez
Centrum Globtroterów TravelBit

 warto kliknąć

<< wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 dalej >>
Wystawy - Świat
WARTO ZOBACZYĆ

USA: Niagara amerykańska
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl