Andrzej Kulka » Świat » Meksyk, Belize i Gwatemala
Meksyk, Belize i Gwatemala

Dominika Zaręba i Tomasz Ostrowski


Dzień 14

Zwiedzanie Na Bolom - Domu Jaguara (lepiej udać się tam rano, gdyż po południu może być zamknięty dla turystów). To muzeum jest dawnym domem pary antropologów - państwa Blomów, którzy badali życie Lacandonów. Można tam zobaczyć wiele przedmiotów codziennego użytku tej grupy Indian, a także szereg zdjęć z ich wiosek oraz film video o życiu i etnograficznej pracy Gertrudy Duby-Blom. Dom jest też schronieniem dla Lacandonów, którzy od czasu do czasu opuszczają gęstwiny tropikalnego lasu i przybywają do miasta, by sprzedać swoje wyroby rękodzielnicze. Na Bolom jest też bazą wypadową dla wypraw antropologicznych w głąb puszczy.

Wieczorem - spakowanie "obozu", udanie się na dworzec i oczekiwanie na nocny autobus do Palenque.

Dzień 15 Palenque (stan Chiapas)

Godz. 1.00 w nocy - wyjazd z San Cristobal de Las Casas do Palenque (linie Cristobal Colon, 29 N$ od osoby, 4 h jazdy, 210 km).

Zakwaterowanie w Youth Hostelu (Calle 5 de Mayo, naprzeciwko Posada Charita) - dwuosobowy, duży pokój z łazienką i balkonem za 40 N$. W Hostelu można od razu kupić tańszy niż w mieście bilet na mikrobus (tam i z powrotem) do wodospadu Misol Ha i kaskad Agua Azul (na własną rękę, autobusem niemożliwe jest zobaczenie tych dwóch miejsc w 1 dzień).

Piesza wycieczka do ruin Palenque (8 km od miasta). Można tam dotrzeć mikrobusem za 2 N$ od osoby i jest to chyba lepszy pomysł od wędrówki wzdłuż asfaltowej ulicy. Wejście kosztuje 16 N$.

Palenque wyrosło jako potężne miasto Majów w 7 w ne dzięki królowi Pacalowi, którego grób znaleziono wewnątrz Świątyni Inskrypcji (obaliło to teorię, że piramidy prekolumbijskie służyły jedynie za podstawę Świątyń, a nie za grobowce, jak te w Egipcie). Na płycie kryjącej grób znajduje się płaskorzeźba kapłana, zidentyfikowanego przez Dänikena jako astronauta w kapsule kosmicznej. Architektura Palenque, jak każde miasto Majów, ma swoje powtarzalne elementy. Jednym z nich jest wieża pałacowa, której stropy wspierane są na rogach kolumnami, co daje dużo światła oraz efekt lekkości. Z kolei płaskorzeźby na ścianach pałacu przedstawiają sceny z życia dworu, tak różne od mozaik i geometrycznych wzorów majowskiego stylu Puuc czy krwawych obrazków, typowych dla Azteków i Tolteków.

Dzień 16

Wycieczka do Misol Ha i Agua Azul (cena - 35 N$ od osoby, wyjazd mikrobusem o 9.00, powrót o 16.00). W Misol Ha (0,5 godziny) - pływanie, zażywanie wodospadowego prysznicu. W Agua Azul (4 godziny) - wspinaczki po kaskadach, kąpiel w lazurowych, naturalnych basenach.

Wieczorem - autobus do Meridy (linia ADO, cena ok. 120 N$ od osoby, 9 h jazdy, 556 km).

Dzień 17 Merida i Dzibilhaltun (stan Jucatan)

Godz. 5.00 rano - przyjazd do Meridy.

Zakwaterowanie w hotelu San Jose (Calle 63) - 30 N$ za pokój (hotel polecany jest ze względu na niską w stosunku do innych w Meridzie cenę i bliskie sąsiedztwo z rynkiem).

Wycieczka do ruin Dzibilhaltun.

Trzeba złapać autobus "Ruta Poligono", odjeżdżający z placu Parque de San Juan (3 N$ od osoby). Wstęp do ruin kosztuje 15,70 N$ za osobę (uzyskaliśmy zniżkę na legitymacje studenckie).

Dzibilhaltun to jedno z najstarszych miast Majów na Yucatanie (powstało w 1500 r. p.n.e.). Istniało aż do przybycia Hiszpanów, o czym świadczą ruiny kościoła katolickiego stojące pośród świątyń indiańskich. Warte zobaczenia są szczególnie: zachowana w całości Świątynia Lalek i najdłuższa amfilada schodów w Mezoameryce.

Zakupy w dużym, tanim supermarkecie o nazwie "Super" (prawdopodobnie Calle 56).

Dzień 18 Niedziela - "dzień muzeów i ruin"

Zwiedzanie skupiska małych miast Majów charakteryzujących się stylem architektonicznym Puuc (tzw. Droga Puuc).

Kupiliśmy specjalny bilet ( 31 N$ od osoby) na autobus objazdowy po ruinach: Kabah, Sayil, Labna (postoje po pół godziny) i Uxmal (postój - 2,5 h).

Uwaga! Dobrze jest tą trasę zaplanować na niedzielę, gdyż wejście do każdej strefy archeologicznej kosztuje 16-25 N$.

Kabah - najbardziej charakterystyczną budowlą jest Świątynia Masek (z 300 monumentalnymi maskami boga deszczu Chaaca) oraz Świątynia Kolumn z kolumnadą typową dla stylu Puuc.

Sayil - jedyną zachowaną budowlą jest ogromny pałac koloru pomarańczowego (ziemia zawiera tam dużo rud żelaza).

Labna - znajdują się tu: słynny łuk, pokryty piękną mozaiką, Mirador, czyli obserwatorium astronomiczne, oraz święta droga Majów "sacbe".

Uxmal - był ważnym miastem między 600 a 900 r. ne. Dopatruje się w nim ośrodka uniwersyteckiego, gdzie kształcono kapłanów i wodzów (świadczy o tym m.in. budowla zwana Klasztorem Żeńskim). Najbardziej znana w Uxmal jest Piramida Czarownika. Charakteryzuje ją owalność kształtów i wielka stromizna schodów (zrzucano z nich ofiary podczas rytuałów).

Dzień 19 Chichen-Itza (stan Jukatan)

Rano - wyjazd z Meridy do Chichen-Itza (autobus II kl. do wsi Piste, niedaleko ruin, za 16 N$ od osoby, 2 h jazdy, 116 km).

Rozbicie namiotu na campingu w Piste (40 N$ za namiot z możliwością korzystania z basenu hotelowego - najtańszy nocleg w tej turystycznej miejscowości).

Wieczorem - uczestnictwo w pokazie Światło i Dźwięk (Luz y Sonido) w ruinach Chichen-Itza (1 km od Piste):

godz. 17.00 wersja hiszpańskojęzyczna - 12 N$ od osoby;
godz. 21.00 wersja anglojęzyczna - 18 N$ od osoby.

Źródło: TravelBit

TravelBit Tekst pochodzi z książki
wydanej przez Agencję Travelland
prowadzonej przez
Centrum Globtroterów TravelBit

 warto kliknąć

<< wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 dalej >>
Wystawy - Świat
WARTO ZOBACZYĆ

USA, Wirginia: Jamestown
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl