Andrzej Kulka » Przewodnik - Polska » Wysoka
Wysoka



Wysoka, fot. A.Adamski
Najbardziej znaną górą w Pieninach są wprawdzie Trzy Korony, ale wyższa o kilkadziesiąt metrów jest Wysoka (1050 m n.p.m.) i to ona należy do Korony Gór Polski. Inna, często używana nazwa Wysokiej to Wysokie Skałki. Góra zbudowana z kamieni jurajskich już w drugiej połowie XIX wieku była celem wycieczek. Wówczas szczyt zdobywano konno. Dziś na turystów czekają piesze szlaki i wspaniałe widoki ze szczytu Wysokiej.

Topografia

Pieniny wznoszą się na północny wschód od Tatr i tworzą łańcuch o długości 35 km. i szerokości 4-5 km. Od północy sąsiadują z Gorcami i Pasmem Radziejowej, a od południa z przedgórzami Magury Spiskiej. Pasmo podzielone jest na trzy grupy: Pieniny Właściwe, Pieniny Spiskie i Pieniny Małe. Szczyt Wysokiej położony jest w mniej znanej i rzadziej odwiedzanej części Pienin Małych. Wysoką tworzy masyw skalny porośnięty lasem z wierzchołkiem pozbawionym roślinności. Ze szczytu roztaczają się widoki na Szczawnicę, Pasmo Radziejowej, Pasmo Lubania, Pieniny Właściwe oraz na Słowację.

Szlaki turystyczne

Zobacz  powiększenie!
Wąwóz Homole, fot. Arek Adamski
Na Wysoką prowadzą dwa szlaki. Krótsza (2 godz.) i bardziej znana trasa prowadzi z Jaworek. Ruszamy zielonym szlakiem przez malowniczy Wąwóz Homole, który tworzą niemal pionowe ściany skalne i górski potok przez który przerzucono drewniane kładki. Następnie szlak prowadzi przez rozległe łąki na których pasą się stada owiec. Ostatni etap to wspinaczka na po zboczu Wysokiej rozpoczynająca się na granicy lasu. Na skrzyżowaniu ścieżek zmieniamy szlak na niebieski, który doprowadza do granicy. Tutaj skręcamy w lewo i już bez oznakowania szlaku wspinamy się na wierzchołek. Inna droga prowadząca na Wysokie Skałki to niebieski szlak graniczny (4 godz.), który rozpoczyna się w Szczawnicy Niżnej.

Moje wrażenia

Na Wysoką wyruszyłem zielonym szlakiem z Jaworek. Jeszcze tylko bilet wstępu do rezerwatu przyrody Wąwóz Homole i już można się rozkoszować pięknem przyrody. Przez malowniczy wąwóz przepływa górski strumyk, który kilkakrotnie się przekracza przechodząc po drewnianych kładkach. Niezwykłe są niemal pionowe ściany skalne. Pod koniec wąwozu ścieżka prowadzi coraz bardziej pod górę. Wiele osób kończy wędrówkę na Wąwozie Homole, a przygoda dopiero się zaczyna. Przed dalszą droga można odpocząć przy ławeczkach na polanie. Kolejny etap wędrówki to przejście przez rozległe łąki górskie. Oznaczenie szlaku znajduje się na nielicznych okazałych drzewach. Potem czeka już tylko najbardziej wymagający, ostatni odcinek szlaku, który prowadzi przez las bezpośrednio na szczyt. Bardzo strome podejście sprawiać może trochę trudności, ale rekompensatą są wspaniałe widoki z wierzchołka Wysokiej.

Źródło: informacja własna
1
Przewodnik - Polska
WARTO ZOBACZYĆ

Islandia: pola lodowcowe
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl