Trasa pólnocna
Trasa* Czas przejazdu rodzaj wagonu kolejowego** cena (w USD)***
Kraków-Warszawa-Terespol 5 h + 2,5 h II kl., posp. 11,5
Terespol-Brześć 1,5 h Obścij 1,5
Brześć-Moskwa-Irkuck 17 h + 90 h Płackartnyj 72
Irkuck-Nauszki ok. 15 h Płackartnyj 25
Nauszki-Suche Bator 1 h Kupiejnyj 7,5
Suche Bator - Ułan Bator 10 h Obścij 4
RAZEM (w USD): 121,5
* Nasza trasa przebiegała nieco inaczej, gdyż między Irkuckiem a Nauszkami robiliśmy postój nad Bajkałem oraz próbowaliśmy (bez rezultatu) przejechać do Mongolii przez przejście graniczne w Kjachcie (opis w dziale "Trasa podróży"). Przedstawiona powyżej trasa jest najbardziej optymalną, pod względem finansowym, opcją.
** W Rosji i w Mongolii spotkać można kilka rodzajów wagonów: "obścij" - miejsca siedzące bez miejscówek, "płackartnyj" - miejsca leżące z miejscówką w wagonie bez przedziałów, "kupe" lub "kupiejnyj" - miejsca leżące z miejscówką w 4-osobowych przedziałach.
*** Ceny biletów zakupowanych w kasach biletowych dla turystów zagranicznych tzw. kasach "Inturistu" (w Brześciu czy Moskwie) są wyższe od tu podanych. Dlatego trzeba postarać się kupić bilet w cenie jak dla krajowców. W Brześciu można to zrobić tylko nocą, gdy kasy "Inturistu" są zamknięte (warto tam kupić bilet bezpośrednio do Irkucka, gdyż w Moskwie szansa na zakup biletu poza kasami "Inturistu" jest niewielka). Czasem udaje się namówić miejscowego Rosjanina, by zakupił nam bilet na rosyjski paszport, ale coraz trudniej o takie kombinacje. Przy wsiadaniu do pociągu kontrolują paszport i bilety na rosyjskie dokumenty mogą nie zostać zaakceptowane.
Powrót
Trasa; Czas przejazdu; rodzaj wagonu kolejowego; cena (w USD)
Ułan Bator - Moskwa; 96 h; Kupiejnyj; 130 (110 gdy leg. ISIC)
Moskwa-Warszawa-Kraków; 22 h; Kuszetka + ekspress; 55 (50 dla stud.)
RAZEM (w USD): 185 (160)
Bilety na kolej transsyberyjską do Moskwy (tylko wagony "kupe") można nabyć kilka dni przed odjazdem w Kasie Międzynarodowej znajdującej się w żółtym budynku z napisem "International Ticket Office" (zaledwie kilkaset metrów od dworca kolejowego). Kasa otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-13 i 14-17, w sobotę - krócej. Z Ułan Bator do Moskwy odjeżdżają 3 pociągi na tydzień: w poniedziałek - rosyjski, w czwartek - chiński, a w sobotę - mongolski.
Bilet z Moskwy do Brześcia kosztuje w kasie "Inturistu" 35 USD w wagonie "kupe". Jeśli pociąg jedzie bezpośrednio do Warszawy, można przed Brześciem zakupić miejscówkę u polskiego kuszetkowego (na Białorusi jest niższa taksa niż już po przekroczeniu granicy), a w Terespolu bilet u wsiadającego tam konduktora (całość za ok. 10 USD).Tańszą opcją powrotu z Moskwy jest przejazd "płackartnym" do Brześcia, a tam przesiadka na pociąg do Terespola, gdzie czeka kolejna przesiadka na pociąg do stolicy.
Ponieważ w Moskwie bilety kupuje się w kasach międzynarodowych ("Inturist"), z czym wiąże się ich wysoka cena, więc aby zminimalizować koszty przejazdu, można zakupić bilet na "obścij" jedynie do Orszy (pierwsza stacja na Białorusi). Stamtąd już za białoruskie ruble i według stawek dla Białorusinów dojechać można do Mińska, potem Brześcia, Terespola i stąd dalej już za złotówki.
Trasa południowa
Drugą opcją przejazdu do lub z Mongolii jest trasa prowadząca z Przemyśla na Ukrainę (Lwów-Kijów-Charków), przez część Rosji (Rostów-Astrachań), Kazachstan (przez Ałma Atę) do Chin (Urumqi-Hohhot-Jining lub Urumqi-Pekin) i stąd do Ułan Bator przez przejście w Erlian. Spotkaliśmy turystów, którym powrót tą trasą z Mongolii do Europy zajął 2 tygodnie i wyniósł 150-200 USD. Powyższa trasa wymaga wielu przesiadek i jest bardziej męcząca od "trasy północnej". Przejeżdża się aż przez 5 granic i na każdej z nich, aby zmniejszyć koszty kupuje się bilety jedynie do najbliższej miejscowości za granicą. Dopiero tam za walutę tego kraju nabywa się bilet na dalszą podróż. Jeśli zaś chodzi o potrzebne Polakom na tej trasie wizy to:
- Na Ukrainę - voucher albo tzw. "opłata graniczna",
- W Rosji - wiza (voucher, zaproszenie) lub wspomniana już pieczątka AB,
- Do Kazachstanu nie potrzeba Polakom wiz ani zaproszeń,
- Do Chin potrzebna jest wiza - w Polsce kosztuje ona ok. 50 USD (Ambasada Chin: 02-628 Warszawa, ul. I.Krasickiego 10), a w Mongolii wystawiana jest Polakom za darmo (Ambasada w Ułan Bator, ul. Sambu; tydzień oczekiwania, potrzebne 1 zdjęcie).