Wyżywienie:
Zaspokoić głód można w guanzach - tanich jadłodajniach, których nie brakuje ani w miastach, ani poza nimi. Na stepie stanowią je zbiorowiska drewnianych bud lub czasem pojedyncze jurty, gdzie za około 0,6 USD serwowana jest ciepła strawa, a za dziesiątą część tej sumy miseczka solonej herbaty z mlekiem. Zwykle menu przydrożnych barów stanowi baranina z "domowym" (czy raczej "jurtowym") makaronem, rosół z kośćmi, chuuszury (placki z mięsem) oraz bozy (pierogi z mięsem gotowane na parze). Zwykle przy guanzach stoi kilka kiosków ze słodyczami, papierosami, piwem, napojami gazowanymi, itp. Oprócz posiłków w guanzach, zjeść też coś można na stacjach benzynowych, gdzie mongolskie kobiety i dzieci sprzedają herbatę z termosów oraz przyniesione w koszach jedzenie: zwykle bozy lub chuszury (0,1 USD za sztukę).
Ponieważ wszystkie serwowane potrawy to dania mięsne, więc wegetarianie mają tu nie lada kłopot. Prosić oni mogą w guanzach o przygotowanie jakiegoś posiłku bez mięsa. Tak naprawdę liczyć możemy jedynie na mleko z makaronem (i to najlepiej samemu podsunąć im ten pomysł). Przydatna może być w takich chwilach umiejętność zadania następującego pytania: ("Czy można/możecie zrobić jedzenie bez mięsa")?
Gdy chce się kupować produkty spożywcze i samemu przyrządzać z nich posiłki trzeba wiedzieć, że:
- poza Ułan Bator ilość produktów znacznie maleje, natomiast ich cena rośnie (dotyczy to szczególnie produktów importowanych zza granicy). Na prowincji nie ma więc zwykle produktów "instant", serków topionych, margaryny, a także warzyw i owoców; nie brakuje za to przetworów mlecznych i mięsa.
- najtaniej można zrobić zakupy spożywcze na miejskich targowiskach (ceny niższe, większy wybór).
Ceny towarów na targu:
Chleb: 0,25 USD
zupki chińskie: 0,1-0,15 USD
dżemy (głównie polskie): 0,8-1 USD
Czekolada do smarowania: 1,2 - 1,5 USD
serki topione (okrągłe pudełko): ok. 1 USD
Herbata: 0,3 - 1 USD
Margaryna: 0,8-1,5 USD
cukier: (1 kg) 0,5 USD
ryż (1 kg): 0,4-0,5 USD
wódka archi (0,5 l): 2,3 - 3 USD
ryżowe piwo chińskie (0,65 l): 0,4 USD
jabłka, arbuzy, ogórki, cebula: 0,4-0,8 USD
śliwki, arachidy, pomidory: 1,2-1,6 USD
Obszary prawnie chronione
Parki narodowe, obszary ścisłej ochrony i rezerwaty przyrody rozsiane są po całej Mongolii, chroniąc najcenniejsze przyrodniczo tereny kraju. Tych 26 obszarów chronionych zajmuje łącznie 8 % powierzchni kraju (stanowiąc blisko połowę powierzchni Polski!). Turyści mogą je zwiedzać po uiszczeniu przy bramie wjazdowej lub w dyrekcji danego parku opłaty w wysokości 1,2 USD/dzień plus dodatkową opłatę za samochód. Brak znakowanych szlaków, schronisk turystycznych, itp. powoduje, że przepisy są znacznie bardziej liberalne niż w Europie. Można więc wędrować swobodnie (z wyjątkiem strefy przygranicznej), rozbijać namioty (50 metrów od wody), palić ogniska (jeśli to możliwe wybierać miejsca po dawnych paleniskach), itp.