Andrzej Kulka » AUS i PNG 2003 » AUS i PNG 17; Paweł Edmund Strzelecki
AUS i PNG 17; Paweł Edmund Strzelecki



W dniu 15 lutego 2004 mija warta odnotowania 164 rocznica zdobycia najwyższego szczytu Australii - Góry Kościuszki. Wyczynu tego dokonał w 1840 roku znakomity polski podróżnik Paweł Edmund Strzelecki, żyjący w latach 1797 - 1873. Ten wybitny badacz wyemigrował z Polski tuż po Powstaniu Listopadowym, znajdując schronienie w Anglii.

Wyruszył z Liverpoolu 8 czerwca 1834 roku na statku "Virginian", aby powrócić do Londynu dopiero po dziewięciu latach z podróży dookoła świata, podczas której zajmował się obserwacjami agronomicznymi, geologicznymi, geograficznymi, meteorologicznymi, zoologicznymi i etnograficznymi. Ten słynny polski odkrywca i naukowiec wniósł wielki wkład w dzieło zbadania Australii i przyczynił się tym samym do jej rozwoju.

Paweł Strzelecki był najprawdopodobniej pierwszym Polakiem, który opłynął kulę ziemską. Żaden Sarmata przed nim nie zwiedził tylu krajów i wysp. Co więcej, Strzelecki nie tylko je podziwiał, ale prowadził niemal wszędzie prace eksploracyjne, odkrywając m.in. złoża miedzi nad jeziorem Ontario w Kanadzie i pokłady węgla na Tasmanii.

Największą sławę naukową przyniosły mu jednak badania geologiczne w Australii, gdzie odkrył m.in. złoża złota i srebra na terenie Nowej Południowej Walii. Na złoty kruszec natrafili jako pierwsi australijscy skazańcy w Górach Błękitnych, jednak pod karą chłosty zakazano im o tym mówić. Na nowe, bogatsze złoża natrafił w 1839 roku właśnie Paweł Strzelecki, niestety na osobistą prośbę gubernatora G. Gippsa fakt ten również zachowano w tajemnicy w obawie przed wybuchem "gorączki złota". W uznaniu naukowych osiągnięć Strzelecki od 1853 roku został członkiem elitarnego, angielskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.

Sir Paweł Edmund Strzelecki spędził w Australii 4 lata, od 29 kwietnia 1839 roku aż do kwietnia 1843 roku. Nasz wielki rodak dokonał wszechstronnych badań długiego na 4 tysiące kilometrów łańcucha Wielkich Gór Wododziałowych ciągnących się wzdłuż wschodniego wybrzeża kontynentu, opadających stromo ku Nizinie Nadbrzeżnej, a łagodnie w stronę Niziny Środkowoaustralijskiej. Strzelecki zdobył "przy okazji" najwyższy szczyt pasma nazwany przez niego Górą Kościuszki.

Góra Kościuszki znajduje się na terenie Parku Narodowego Kościuszko (Mt Kosciuszko National Park), rezerwatu przyrody liczącego 6832 km2 powierzchni, założonego w 1944 roku. Park chroni najwyższe wzniesienia Gór Śnieżnych, jego alpejskie hale, krystalicznie czyste strumienie, unikatowe lasy eukaliptusowe porastające zbocza oraz tak dla nas egzotyczną zwierzynę jak wombaty tasmańskie, kangury szare, dziobaki i kolczatki, a z ptaków strusie emu i piekne lirogony.

W tych górach znajduje się też kilkadziesiąt jaskiń, gorących źródeł, podziemnych rzek, wywierzysk, wiele głębokich, wąskich dolin... Jest co zwiedzać i podziwiać przez okrągły rok!

Na dodatek ta interesująca okolica staje się w zimie narciarskim centrum Australii, z atrakcyjnymi stokami o długości tras do 3 km i względnej różnicy wysokości 640 metrów. W Thredbo trudno jest wtedy znaleźć jakikolwiek nocleg.

(c.d.n.)

Źródło: Exotica Travel

Exotica Travel Materiały dostarczyło
biuro Exotica Travel

 warto kliknąć

1
AUS i PNG 2003
WARTO ZOBACZYĆ

Tahiti: Żeglowanie po wyspach Mórz Południowych
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl